239 en zijn jongere broer A. J. J. de Groot, in de wandeling Koos genoemd. De studie was hem ontzegd, maar op sociaal terrein heeft hij zijn denkbeelden met opoffering van veel geld en met veel moeite kunnen verwezenlijken. Zijn vijftien jaar oudere tijdgenoot, J. C. van Marken, was voor hem een lichtend voorbeeld. In het gezin De Groot werd veel gesproken over de oprichter van de Delftse Gist- en Spiritusfabriek en M. C. M. de Groot had wekelijks contact met de hervormingsgezinde en sterk sociaal voelende industrieel. Met aandacht volgde hij Van Marken's verrichtingen, de gang van zaken aan de al in 1870 opgerichte fabriek, de lotgevallen van Van Marken's coöperatieve drukkerij. Van Mar ken brak met de oude methode van gistbereiding, die in Schiedam het eeuwige leven scheen te hebben, en voerde een nieuwe methode in, de zgn. Oosten rijkse methode, waarmee hij tot een gist van in Schie dam ongekend goede kwaliteit wist te komen. Het had De Groot's belangstelling en hij poogde zijn stad genoten wakker te schudden, maar nog veel sterker interesseerden hem de sociale experimenten van Van Marken, die de arbeiders liet delen in de winst van de onderneming en ten behoeve van zijn medewerkers in het Agneta-park (genoemd naar zijn echtgenote, Agneta Matthes) een uitstekende woongelegenheid schiep. Het was De Groot uit het hart gegrepen; geen individueel bezit, maar het gemeenschappelijk eigen dom van alle medewerkers door middel van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom. De Groot heeft veel gesproken met de Delftse industrieel; J. C. van Marken was immers ook een van de leden geweest van het in 1870 opgerichte Comité ter bespreking van de sociale kwestie; met Goeman Borgesius, met professor Pekel haring, met de liberale arbeidersleider B. M. Heldt, die in 't jaar '71 het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond oprichtte. De Groot was een kind van'zijn tijd: verbetering was Een familiefoto van het gezin De Groot uit het begin van deze eeuw. M. C. M. de Groot is uiterst links gezeten. Naast hem apotheker H. de Groot en uiterst rechts A. J. J. de Groot, die samen met broer M. C. M. de Schiedamse zaak behar tigde. Staande tenslotte, de oudste zoon, de latere professor dr. J. J7 M. de Groot, sinoloog van grote reputatie.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 23