241 De Schiedamse kiesvereniging veranderde van kleur, werd rose, vrijzinnig-democratisch. De Groot was immers een vrijzinnig-democraat avant la lettre. De historie van het progressieve liberalisme is bekend; de Radicale Staatspartij was in het zand gelopen, in februari 1901 werd in Amsterdam de vrijzinnig-demo cratische vereniging opgericht. De volgende maand, in Utrecht, de Vrijzinnig-democratische Bond. Maar verscheidene radicalen hadden zich al bij de in '94 opgerichte S.D.A.P. gevoegd: de architect H. P. Ber- lage, Frank van der Goes, A. H. Gerhard, P. L. Tak. VoorMichael de Groot maakte het geen verschil of er al dan niet een Vrijzinnig-democratische Bond was. Hij was altijd een democratische liberaal ge weest, een rasechte radicaal. Zijn menselijkheid had hem altijd in deze richting gestuwd. Het programma van de Bond was altijd zijn politieke gedachte geweest. Bij zijn heengaan, maart 1935, is hij in het orgaan „De Vrijzinnig-democraat", in het nummer van zater dag 30 maart herdacht door Emilie Knappert, een vriendin van den huize. De bekende directrice van Amsterdam's School voor Maatschappelijk Werk karakteriseert hem naar de bekende definitie van de ,,gentleman":de mens die niet onbewust ruw kan zijn. Een humanist was hij, doortrokken van humaniteit. Maar laten we terugkeren tot de jonge M. C. M. de Groot, de jonge man die in de markante tachtiger jaren bezield was van vernieuwingsdrang. De Groot heeft op zijn manier de litteraire beweging van '80 gediend en gestuwd; hij heeft het de jonge Albert Verwey mogelijk gemaakt zijn dichterschap te ont plooien, hij heeft daartoe een steentje bijgedragen. Waarschijnlijk was het Isaac Israels die bemiddeld heeft tussen de Schiedamse zakenman en de twee- entwintigjarige Amsterdamse dichter. Er was immers een nauw contact tussen de Amsterdamse schilders en deTachtigers. Trouwens, de in '85 opgerichte Nieuwe Gids bepaalde zich in zijn eerste tien levensjaren niettot de litteratuur, maar stelde zijn kolommen ook be schikbaar voor andere onderwerpen. De nieuwe schilderkunst vond er in Jan Veth zijn woordvoerder. Jeugdportret van Albert Verwey door Jan Veth. 188S.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 25