i VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VA I ORPHEUS PENNING CLUBHUIS EENLOPENDEN II HEKSEN KONGRESO 258 „1966 Orpheus-Jaar" is het trotse motto waaronder het bestuur van dit spring levende mannenkoor het 100-jarig be staan zal gaan herdenken. Hoewel er nog niets definitief is besloten, wordt er al wel gewerkt aan het engageren van beroemde stemmen. Zo denkt men aan een optreden van de Wiener Sangerknaben, van Jennifer Vyvyan en Peter Pears. Ook Orpheus zelf zal in dat jaar partij geven met een aantal speciale concerten, al of niet in samen werking met andere Schiedamse koren. Wat er ook gebeuren zal, één ding is zeker: men werkt met elan en men is met de vooi bereiding reeds nu gestart om vooral niet in tijdnood te komen. S.G.-secretaris E. A. Leenderts reikte op 17 november jl. de penning van verdienste uit aan de heer A. J. Duimel. Die onder scheiding was met recht verdiend door een 40-jarig lidmaatschap van het Har monie-orkest Sint Ambrosius, waarvan de onderscheidene bovendien sedert '45 secre taris was. Daarnaast was hij vele jaren lid van het bestuur der sectie Muziek van onze stichting. Luuk Scholten heeft voor het Clubhuis Sint Joris Doele een vijftal Schiedamse stadsgezichten ontworpen. Ze werden in eenvoudig zwart op een witte kaart ge drukt en het resultaat is bijzonder fraai. Medewerkers en oudste leden van het clubhuis zullen de komende dagen deze kaarten in zakjes van vijf stuks aan vele huizen aanbieden. De prijs van een zakje is één gulden. U komt daarmee in het bezit van een stel kaarten, die uitermate ge schikt zijn voor een kerst- of nieuwjaars groet. Het is weer eens iets heel anders dan de gebruikelijke sneeuwlandschapjes. U kunt de kaarten ook telefonisch bestellen op nummer 6 83 38 of door storting van een of meer guldens op giro 59 05 31 t.n.v. St. Joris Doele. De kaarten worden u dan per omgaande thuisbezorgd. Waarom het clubhuis deze kaartenactie houdt? Da's duidelijk, zou 'k zeggen. Dit goede werk vraagt altijd meer geld dan er beschikbaar is en dus Wie het stukje 'Eenlopenden' in ons vo rige nummer aandachtig heeft gelezen, zal met plezier kennis nemen van de brief, die de heer Aart C. de Voogd v. d. Straaten Johzn. ons zond. Hij schrijft: „In 'VanSchie tot Dam', blz. 210 van de 15de jaargang van uw orgaan komt onder het hoofdje 'eenlopenden' een beschouwing voor over een verschijnsel hier ter stede. Het zij mij vergund dienaangaande het volgende op te merken: van Dale - woordenboek der Nederl. taal, 8e druk 1961 blz. 501: EEN- LOPEND bnw., niet gehuwd, niet tot een gezin behorend, een eenlopend per soon. Het honorarium van een redactielid schijnt niet zodanig te zijn, dat hij zich up-to-date woordenboeken kan veroorloven; hier ligt een taak voor de bestuursraad, mijne heren! In mijn ambtsbezigheden kom ik de door u gezochte diersoort wel tegen, het is een ondersoort van de zoogdierenorde, homo sapiens, die het juist aan zijn weten (het woord sapiens betekent, meen ik, de we tende), ik herzeg, die het aan zijn begrip, zijn gezond verstand heeft te danken dat hij eenlopend is. Het is dus een celibatair, een vrijgezel, die door het afwezig zijn van familie of gezin 'op zich zelf' woont, door kamerverhuurders wordt geplukt, en waar wij dus moeilijk een foto van kunnen leveren." Hierna gaat de heer Aart C. enz. enz. uitvoerig in op verschillende biologische aspecten van deze diersoort, waarmee wij onze lezers niet zullen vermoeien. Wij zijn de heer enz. enz. zeer dankbaar voor zijn intelligente reactie en kunnen tot onze verontschuldiging slechts aanvoeren, dat ónze Van Dale stamt uit het jaar 1948; blijkbaar kende men toen dit begrip dus nog niet. In het Schiedams Jaarboekje van 1863 staat een interessant artikel over de geschiede nis van onze stad van de hand van Dr. A. Maas. Daarin troffen wij het volgende aan over hekserij in Schiedam. „Het doet mij leed, dat juist te dezer stede eenige der laatste vervolgingen van ver meende heksen in ons vaderland hebben plaatsgegrepen. Behalve flaauwe sporen van een proces, in 1590 gevoerd tegen zekren Johannes Walbroek, die door schepenen zoude veroordeeld zijn, maar door het hof van Holland vrijgesproken, vindt men stellig vermeldt, dat in 1593 verscheidene vrouwen wegens tooverij ver dacht en berucht waren. Eene daarvan, met name Maritje Arents, huisvrouw van Jakob Adriaansz. Schoenmaker, werd door het gerucht beschuldigd, dat zij de kin deren van zekere Maritje Reynen, huis vrouw van Cornelis Cornelisz., had be- tooverd, en stelde zich, nadat de baljuw van Schiedam haar deswegens voor schepenen had geroepen, ter purge bij den hove van Holland. Zij werd op de Voor poort te 's Hage in hechtenis gebragt, en de baljuw van Schiedam, benevens de procureur-generaal van het hof voerden verscheidene beschuldigingen en tevens eenige vermeende bewijzen van heksen- bedrijven tegen haar aan, - onder anderen deze: dat zij zekeren tijd met een rijsje in het water had gespeeld, en te weeg had gebragt, dat het schip van Cornelis Cor nelisz., die kort daarna was uitgezeild, in zee gebleven en vergaan was; -alsmede: dat zij en drie andere vrouwen, met hare respective vrijers (zijnde duivelen in men- schenschijn), in het Broersveld, hand aan hand gedanst hadde, elkander wel ziende, maar voor andere personen onzichtbaar zijnde, door kracht van zeker kruid, dat zij van den satan ontvangen hadden. Het hof van Holland veroordeelde deze vrouw tot de pijnbank. Zij beriep zich op den hoogen raad, en wel met dit gevolg, dat het vonnis bij sententie van den 8 Julij 1593 vernietigd, en de beschuldigde ontslagen werd. De heer H. Letsch, Lekstraat 100b, schrijft ons: „In augustus 1964 zal het Universele Esperantocongres zijn tenten in Den Haag opslaan. Schiedam is daar ten nauwste bij betrokken o.m. omdat onze stadgenote mevrouw Van Gink-Daxbach de secreta resse van het district Zuid-Holland is. Men houdt er rekening mee, dat meer dan 2.500 deelnemers uit alle delen van de wereld aanwezig zullen zijn. Alle Esperantisten uit Zuid-Holland zullen het als een morele plicht moeten beschouwen dit congres te doen slagen. Er zijn vele problemen. Niet het minste daarvan is het probleem van de huisvesting. Esperantisten zullen hulp zoeken bij Esperantisten. Mogen zij als het nodig is ook op andere hulpvaardigen een beroep doen? Het is noodzakelijk dat nu reeds alle maatregelen worden genomen om straks het „Universela Kongreso", waarvan het Hare Majesteit Koningin Juliana behaagd heeft beschermvrouwe te worden, een volledig succes te doen zijn."

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1963 | | pagina 42