1961 „Vol d'Oiseaux", map litho's door Corneille. 1962/1963 „Koning", schilderij door Jaap Nanninga. 1964/1965 „Piëta in Rood", door Minoru Agata. Zeker geen gering resultaat als men bedenkt, dat deze aankopen bestreden werden uit een contributie van f2,50 per jaar. Pas sedert 1962 is dit gebracht op f 3,50 per jaar. Uit deze bedragen blijkt ook, dat men niet tracht een exclusieve kring te vormen, maar dat de vereniging bereikbaar is en open staat voor iedere Schiedammer. Per seizoen werden in de aula gemiddeld vijf a zes concerten georganiseerd, meestal op het vlak der kamermuziek. Juist voor deze intieme muziek is de sfeer in onze aula zo uitnemend geschikt. Dit program ma werd regelmatig gelardeerd met lezingen. De laatste serie, in het seizoen 1963-'64 werd opgezet samen met de directeur van het museum, de heer J. Paalman. Hoogtepunten uit de concertserie waren zonder twijfel het Röntgen-kwartet in 1956, een Bartók- concert met Geza Frid en Luctor Ponse in '58, het Radio-dubbelkwartet met Anton Krelage in '61 en hec meerdere malen optreden van het Nederlands Blazersensemble en het Quadro Amsterdam. Ten slotte mag niet onvermeld blijven het optreden in 1963 van het beroemde Leonhardt-consort. Met trots zegt de vereniging, dat een aantal jonge uitvoerende kunstenaars, die thans tot grote roem zijn gekomen, aan het begin van hun carrière voor de Vrienden zijn opgetreden. Daarbij vallen namen als Elly Ameling, Frans Brüggen, Anner Bijlsma en de harpist Edward Witsenburg. Het jubileum zal bescheiden worden gevierd met een kleine tentoonstelling van de hiervoor genoemde kunstvoorwerpen. Deze expositie zal op 29 mei a.s. enigszins feestelijk worden geopend. Wat de toekomst betreft blijven de Vrienden streven naar een uitbreiding van het ledental. Niet omdat meer zielen meer vreugde zouden brengen, maar omdat een vergroting van de inkomsten de nu reeds uitstekende kwaliteit van de uitvoeringen zonder twijfel nog zou verhogen. En bovendien: is de eerste en voornaamste taak niet zoveel mogelijk burgers een levendige belangstelling voor 'ons' museum bij te brengen Nu danP. de Zweedse firma aan speldengeld moest komen: je kon bij een bank geld inwisselen voor Zweedse kronen, of een internationale cheque nemen, dan wel het Hollandse geld voor een buiten lands kenteken naar Zweden sturen. Dan kwam het verlangde kleinood, spiksplinternieuw, gewoon in een brief gestuurd naar de verzamelaar. Invoer recht of belasting was er niet bij. Welja, Spaanse speldjes via Zweden naar Schiedam, waarom niet? Er schijnt brood te zitten in speldjes. Terwijl ik met een effen gezicht het geval zat uit te tikken, nam de jongste van onze drie zonen de gelegenheid te baat zijn „spaldjes" trots te tonen: „Dat is Jantjes sluimblubber, hier is de Animo, en daar de Ravéro, ik wil Bolletje..." krijste hij levensecht, ge leerd van zijn oudste „broeien" die hem de glinsterende dingen op een prik geleerd hadden. Gelukkig begreep buurvrouw zijn tweejarig jargon ook haar man en zoon sparen speldjes. „Hoe komen ze aan ons adres.zat ze zich verbaasd af te vragen. „Kwestie van public relations", mompelde ik, het vertalen beu. Na de sigarebandjes, de postzegels en de suikerzakjes zijn nu de speldjes aan de beurt. Wat ziet jullie boter toch wit", prikte oma laatst aan tafel. Pa redde de situatie door toe te lichten: „het is boter-met-een-speldje"Wij eten nu alles met-een-speldje: koffie, beschuit, snoep, koekjes, limonade met een prik, een krant met een kenteken, olie met een speld. We slapen in een treffende pyjama: met een speldje. Aangezien we alleen een wagen met het stuur van voren hebben, is het de kunst om aan automerken te komen; ze worden ge ruild, gebietst of op de markt gekocht. Niet alleen in Zweden, ook in Schiedam is het een ware rage om speldjes te sparen en de markthandelaren hebben er zich ijverig over ontfermd. Vrijdags op het Broersveld verdringen de spaar ders zich om de kraampjes. Bij het éne stalletje ruilen tien cent; inkoop van goede gelijmde exemplaren een dub beltje, verkoop voor dertig, veertig, vijftig, en voor zeldzame exemplaren nog méér, centen. Er is waarempel al concurrentie.bij een andere kraam

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 11