155 Onze gasten werden daar o.a. ver welkomd door S.G.-ere-voorzitter burgemeester Peek, diens echt genote en de echtgenote van de Duitse konsul te Rotterdam. Op één enkele uitzondering na ver meldden de Schiedamse kranten de volgende dag, dat het gezelschap onthaald was op een Hollandse maaltijd van „erwtensoep met klap stuk". Een wat vettige combinatie dunkt ons. In werkelijkheid werd er op deze kille avond danig gesmuld van het menuutje, dat na echte erwtensoep met worst hutspot met klapstuk en (tot slot) ijs toe vermeldde. Twee weken lang is de S.G. toen in staat geweest niet in het minst door de spontane hulp van enige Schiedamse industrieën de Duitse jongelui een kijkje in het Schiedamse en zelfs in het Nederlandse leven en landschap te geven, zoals een nor male vakantieganger dat nimmer te zien krijgt. Het begon met een uitgebreide boot tocht naar de Deltawerken (aan geboden door W. A. Hoek's Machi ne- en Zuurstoffabriek), het ging door met o.a. een bezoek aan de Schiedamse Cartonnagefabriek, een bezoek aan Rotterdam en zijn Euromast (aangeboden door R. Mees Zoonen te Schiedam), een bezoek aan de Verenigde Glas fabrieken met aansluitend een be zoek aan het Leerdamse Glas museum en een hele dag naar Am sterdam (aangeboden door de firma Gebr. Vincent). Het waren de 'backbones' van een volkomen ge slaagd programma. Het Comité Jeugduitwisseling dat de organisatie, met voorbijzien van menig zweetdruppeltje, op zich ge nomen had, kan met voldoening op dit werkstuk terugzien. De uitwisseling was dit jaar een experiment. Van de huidige ervarin gen zou het afhangen of er ooit een vervolg zou komen. Ik geloof met stelligheid te kunnen zeggen, dat de jeugduitwisseling volgend jaar zal worden voortgezet en... waar schijnlijk op breder basis. In elk geval kan een stap voorwaarts worden gezet door er in 1965 de Engelse stad Neath bij te betrekken. De manier waarop, de prijzen en de data der bezoeken moeten nog worden vastgesteld. Maar Schiedamse jongelui van 16 tot 23 jaar (gezegende leeftijddoen er goed aan nu reeds een plaatsje in portemonnee en vakantie open te houden voor een onver getelijk verblijf van veertien dagen in Esslingen of Neath. Bij de foto's. Linksboven: De Duitse groep geniet van het unieke uit zicht op de Rotterdamse Euromast. Links: Een bezoek aan het Glasmuseum in Leerdam volgde op een excursie bij de Vereenigde Glasfabrieken. De rondleider weet in voortreffelijk Duits kennelijk zijn jeugdig gehoor te boeien. Hieronder: Oer-Hollands waren de molens bij Kinderdijk. Even Hollands als het weer op die dag, een van de weinige regendagen van deze prachtige zomer, (foto Hans Visser)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 11