Jam ONMISKENBAAR SCHIEDAMSE GEBOUWEN 160 Waar nu het druk verkeer zich een weg baant van het centrum der stad naar de Parkweg, Nieuwland en verder, lag voor enige jaren nog het stille en ge moedelijke Spinhuispad. Aan het eind van dit pad met zijn omineuze naam stuitte men op de Noord molenstraat. Men kwam in die straat over een bruggetje en vanhier had men het oog op een interes sant achtergronddecor gevormd door de bedrijfs panden van de n.v. Mouterij-Branderij De Koning. Tevergeefs zal men elders zulke typische gebouwtjes zoeken. Het merendeel van dit soort is reeds lang verdwenen. Ook de panden aan de Sint AnnaZuster- straat, in gebruik bij de reeds genoemde n.v., zullen eerlang verdwijnen en daarmede zijn dan zowat alle oude branderijen en mouterijen in onze stad op geruimd. In de plaats van de mouterijen aan de Sint Anna- Zusterstraat is nu een groot en allermodernst bedrijf verrezen aan de Noordvest en de allernieuwste uitbreiding loopt door tot aan de Honnerlage Grete- laan, waar de hoofdingang komt te liggen. Dit nieuwe bedrijf werkt zeer efficiënt en is een wonder van technisch vernuft en uitgebalanceerde organisatie. Alles gaat er automatisch en men ziet er dan ook maar weinig personeelsleden. De oude inrichtingen zijn nog vol van ouderwetse geheimzinnigheid en romantiek, eigenschappen die het nieuwe bedrijf totaal ontbeert. Het vervaardigen van het roemrijke Schiedamse vocht is een ingewik keld proces. Ik heb het mij laten uitleggen, maar een geordend beeld kan ik er niet van geven. Daarvoor verwijs ik u naar het bekende en uitstekend gedocu menteerde boek van de Schiedamse architect Coen Kramers onder de titel „De moutwijnindustrie te Schiedam". Het complex panden op de tekening verbeeld heeft een nogal wisselvallige bestemming gehad. Het ge bouw aan de linkerkant heeft rond 1920 gediend als zinkgieterij van de „Feteta". Na een felle brand is dit bedrijf toen verplaatst naar de Korte Haven. De grote luchtkoker die er achter staat heeft be hoord aan J. Heilker, die er een drogerij had. Het dubbeldakige gebouw had een uitgeholde rechter flank, wat op de tekening te zien is. De rest lag aan de Noordvest. En ten slotte ziet men nog een stukje van het vroegere hofje van Belois met de lantaren. OCTAVE DE CONINCK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 16