EREPENNING VOOR F. A. DE WOLFF Schiedammer Moeilijke periode Nieuwe fase 172 De toekenning van deze hoge onderscheiding is een gebaar. Maar een gebaar, dat misschien nooit tevo ren zo vanzelfsprekend werd gemaakt als dit keer. m Vanzelfsprekend, omdat nooit eerder de penning werd uitgereikt aan ie mand die zolang en op zulke belangrijke plaatsen het gemeenschapsleven in onze stad heeft gediend. Hij behoorde tot de kleine groep, die in 1948 de stichting oprichtte. Van stonde aan kreeg hij een sleutelpositie in het Dagelijks Bestuur, namelijk de functie van vice-voorzitter. In 1955 werd hij benoemd tot secretaris, om vervolgens in 1959 te worden ge kozen tot algemeen voorzitter. Niet alleen de insiders kennen de zorg, de moeite en het werk die deze functies hem jarenlang hebben bezorgd. Dat vond wel zijn climax in de vijf jaren voorzitterschap, toen hem naast zijn normale dagtaak de zorg voor een organisatie op de schouder werd gelegd, die in feite een extra dagtaak betekende. In deze jaren bleek over hoeveel reserves aan energie hij beschikte, bijna maar niet helemaal onuitputtelijk. Deze idealist vindt zijn krachtbron in het feit, dat hij als positief Christen de overtuiging is toegedaan, dat samenwerking met andersdenkenden een plicht is. Een plicht, die hijzelf onverkort is nagekomen. Dat zal niemand bestrijden die weet, dat van zijn 52 levensjaren er bijna veertig stonden in het teken van verenigingswerk, van arbeid met en vooral vóór anderen. Hoewel in Rotterdam geboren, voelt hij zich sedert het jaar 1926 (waarin hij naar Schiedam verhuisde) volkomen Schiedammer. Zijn verenigingsarbeid, onder andere van 1932 tot 1939 als voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond afdeling Schiedam, bracht hem in contact met vele groepen en richtingen. Reeds van die tijd dateren zijn pogingen de ver schillende groepen tot elkaar te brengen. Dat is hem ten dele voor de oorlog gelukt, o.a. bij de eensgezinde viering van de nationale feestdagen. De kroon op dit werk kwam echter na de oorlog met de oprichting en de uitbouw van onze stichting. Vanzelfsprekend kwam een man van zijn formaat niet zonder kleerscheuren de oorlog door. Het Natio naal Jongeren Verbond was uitgesproken anti-fascis tisch. Dat leverde hem vele maanden van gijzelaar schap op in het kamp te Sint Michielsgestel als .volksfeindlich' element. Persoonlijke omstandigheden nopen hem nu om de Gemeenschap, en te zijner tijd ook de stad, vaarwel te zeggen. Wij weten dat hem dit niet gemakkelijk valt. Het is een amputatie voor de man, die zich zo met duizend wortels had vastgehecht in dit werk, in deze grond. Tijdens zijn voorzitterschap heeft de Schiedamse Gemeenschap een moeilijke periode doorgemaakt. Het levenspatroon is juist de laatste jaren sterk ge wijzigd en sneller dan voorzien was. De malaise op verenigingsgebied gaf grote zorgen en eiste maat regelen gericht op een toekomst, waarvan de ver schijningsvorm laat staan de achtergrond ook nog geenszins vaststond. In bepaalde sectoren moest het mes erin, er moest gebroken worden met tradities, want de successen van het verleden bleken in dit heden teleurstellingen. Afbraak dus, naast opbouw en uitbouw van het ge meenschapsleven op ander terrein. Freek de Wolffzoals zijn vrienden hem kennen griezelt van alle lofprijzingen. Maar waarachtig, hij verdient ze! Bij zijn vertrek staat de Schiedamse Gemeenschap immers duidelijk voor een nieuwe fase in haar bestaan. Er is een opgaande lijn zicht baar, die zich ongetwijfeld zal voortzetten in de toe komst. Een lijn die zich kan voortzetten, omdat de basis, namelijk „de gemeenschapsgedachte, die immers een zaak is van het hart" nog steeds levend en gezond is. De S.G. zal verder groeien en voortgaan met haar zegenrijke werk voor de Schiedamse samenleving, onder leiding van haar nieuwe voorzitter E. A. Leen- derts. Wij weten dat hij een bekwaam man is, even diplomatiek als strijdvaardig. Een man ook, die het simpele motto van zijn voorganger: „Wij zijn geboren om elkaar te helpen, niet om elkaar dwars te zitten" tot het zijne heeft gemaakt. FRED PFEIFER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1964 | | pagina 8