KUNSTCENTRUM SCHIEDAM 'n Nieuwe instelling, die juist op tijd komt! 92 i Schiedam gaat uit zijn culturele dommel ontwaken! Het Kunstcentrum Schiedam, nog maar kort geleden opgericht (over de groeigeschiedenis straks meer) gaat als de wekker fungeren, wiens welluidend ge ratel een réveille voor de cultuurbeleving in Schiedam zal afkondigen. Precies op tijd zoals het een goede wekker betaamt. Het gaat de laatste jaren niet zo goed met de pas sieve cultuurbeleving in Schiedam, dat valt niet te ontkennen. Steeds kleiner werd het publiek, dat de artiesten, musici en toneelspelers, die naar onze stad genood waren, voor zich zagen als het doek opging. Steeds kleiner; de Schiedamse Kunstkring die jaren lang geijverd had om onze stad zo goed mogelijk te laten meedelen in hetgeen de Nederlandse toneel gezelschappen aan repertoire boden, moest zichzelf opheffen. Dat was een teken aan de wand. Ook daarna nog nam het aantal lege stoelen bij de culturele manifestaties in Schiedam toe. De enige plaats eigenlijk waar men in onze stad niet over ge brek aan culturele belangstelling te klagen had, was en is het Stedelijk Museum. De noodtoestand werd afgekondigd. De Schiedamse Gemeenschap greep in en organiseerde in het seizoen 1964/1965 een aantal avonden; ze liet o.m. Wim Sonneveld (voor een volle zaal) optreden. De SG wilde slechts een tijdelijke oplossing treffen voor een definitieve, vond zij, waren andere maatregelen nodig. Toen kwam er een verzoek van de wethouder voor culturele zaken, mr. M. J. M. van Kinderen, aan de verenigingen om de koppen eens bij elkaar te steken en overleg te beginnen om de krachten te bundelen. Als daar iets positiefs uit zou komen, zou het gemeente bestuur welwillend tegenover een subsidie-aanvraag staan. De Schiedamse Gemeenschap heeft toen het initiatief genomen en is met de Katholieke Kring en de Schie damse Filmkring rond de tafel gaan zitten en het resultaat, na lange besprekingen, was de stichting van het Kunstcentrum Schiedam. Tot het Kunst centrum trad later ook Toonkunst toe. Aldus verenigd gaan thans dus de instanties, die voorheen voor het organiseren van culturele evene menten verantwoordelijk waren, een poging wagen om uit de impasse te geraken. Ze zijn daarbij hoop vol gestemd. Immers, men bereikt thans een veel groter publiek van potentiële theaterbezoekers. De Katholieke Kring weet nu ook belangstelling bij de leden van Toonkunst, als zij een toneelvoorstelling organiseert via het Kunstcentrum. En zo zal ook Toonkunst leden van de Filmkring in haar concert auditorium kunnen opnemen. De centraal gevoerde propaganda die er komt door het Kunstcentrum, is zeer belangrijk. i

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 12