r VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAN SCHIE TOT DAM VAI LJ NAAR DE WARANDE! TONEELWEDSTRIJD EUROBAL Op het bureau van de Schiedamse Gemeenschap is plaats voor een ASSISTENT van de DIRECTEUR 101 Schoolkinderen die zich vervelen kun nen bij de Schiedamse Gemeenschap terecht. In de derde en vierde week van juli gaat de SG op maandag, woensdag en vrijdag met moderne bussen naar de Warande in Oosterhout om daar de kinderen te laten spelen, ravotten, zwemmen, kanovaren, wandelen kortom hun een paar lekkere zorge loze vakantiedagen te bezorgen. De dagtochten naar Hoek van Holland en de duinen van Voorne die de SG de laatste jaren organiseerde, zijn altijd een groot succes geweest. Toch was de mening dat er weer eens wat anders moest worden gedaan. Vandaar dat de SG dit jaar naar het prachtige recreatiegebied in het Brabantse Oosterhout gaat. Twee maal drie dagen dus; op 19, 21 en 23 juli en op 26, 28 en 30 juli. Alle kin deren vanaf de tweede klas kunnen deelnemen. Het kost hun ouders f 12,50 voor één week. Dat bedrag omvat de reiskosten, melk, versnaperingen en toezicht. Bij inschrijving moet f 2,50 worden betaald. De resterende tien gulden kunnen aan het bureau van de Schiedamse Gemeenschap worden vol daan. Het is ook mogelijk om kinderen voor twee weken op te geven. De toneelwedstrijd 1964-1965 van de Schiedamse Gemeenschap is voorbij. Vrijdagavond 21 mei werd in Musis Sacrum aan alle spanning een einde gemaakt met het voorlezen van de uitslag. Die luidde als volgt: Afd. A. Ie prijs Geron (83.95 pt); 2e prijs Utile Dulci (72.29 pt). Afd. B. 1. Intermezzo (59.31 pt); 2. Onyx (58.50 pt); 3. Het Zuiden (56.14 pt) en 4. Tot steun in de strijd (53.87 pt). Deze gegevens putten we uit het lijvige rapport, dat de jury van de toneel wedstrijd naar aanleiding van de zes voorstellingen heeft uitgebracht. Ze vormen ogenschijnlijk het belangrijkste deel van het rapport, maar wie zich de moeite geeft om het rapport eens in zijn geheel te lezen, komt daarvan terug. Want uit de uitvoerige verhandelingen die de jury op schrift gesteld heeft naar aanleiding van ieder van de zes voor stellingen, blijkt niet alleen dat het haar grote ernst is met haar taak, maar valt ook voor de amateur tonelisten veel te leren. De kritiek is natuurlijk op bouwend. Maar daarom zeker niet malst In een van de beoordelingen, schrijft de jury: „Het is niet prettig harde noten te moeten kraken, maar met verbloemen komen we niet ver der". Vandaar dat men ongezouten alinea's uit dit juryrapport kan pluk ken als: „...dat er hier sprake is van een wanprodukt. Wie neemt baker sprookjes nog au serieux? Wie haalt niet de schouders op bij zoveel naïvi teit, vals sentiment en drakerig gedoe. Het stuk heeft technisch de kwaliteiten van een slecht zittend confectiepakje". En over prestaties van spelers: de uitspraak vonden wij maar pover, bij de een meer, bij de ander minder. Verkeerde accentleggingen en een soms plat en lelijk klinkend taaltje. Zo was bij voorbeeld de „intelligente" schrijver onduidelijk en op het ordi naire af." Een van de eisen, die de jury in haar rapport stelt ten aanzien van het ama teurtoneelspel, is: „Duidelijk verstaan bare uitspraak; geen Rotterdams of Schiedams accent in een rol van een Britse-man-van-de-wereld of bohé- mienne-f iguur." Niet in elk stuk zag de jury lelijke plekken. Dat bewijze de grote pluim, die zij prijswinnaar Geron meegaf: „Nadat we Ellwood aan het slot van de vertoning Harvey uitgeleide hadden zien doen en het doek zich sloot, was onze eerste impuls: dit gebodene is als 't ware een dithyrambe waard!" Op onze beurt mogen we na zo'n zin de jury om duidelijke en verstaanbare beoordelingen vragen. Ondertussen slaan we Van Dale op en lezen achter „Dithyrambe": Gr.) v. (m.) (-n), oorspr. loflied op Bacchus; bij uitbr. oneig. uitbundig loflied, uitstorting vol vervoering." Geron zal zelden zo'n uitbundig com pliment ten deel gevallen zijn. We ontvingen van het Comité Eurobal Schiedam het volgende schrijven: „Ook dit jaar zal voor de derde maal in successie in Musis Sacrum het Eurobal worden georganiseerd. Op 7 augustus zullen o.a. met op treden van diverse orkesten, een jazz- ballet en een draaiorgel de buiten landse deelnemers aan de internatio nale jeugduitwisseling worden ont vangen. Aanvang 20 uur. Op 14 augustus treden o.a. op The Hell Cats en vele andere orkesten. Verder bespeelt Gerard Bresser het elektronisch orgel. Ook van deze avond is de aanvang 20 uur. Voor een volledig programma-over zicht verwijzen wij naar de publikaties in de pers en naar de affiches. Voorverkoop: bureau VVV. Toegangs prijs f 2,75 p.p. Voor houders van het Cultureel jeugdpaspoort zullen een beperkt aantal plaatsen tegen de ge reduceerde prijs van f 1,75 in de voor verkoop verkrijgbaar zijn. Alleen in de voorverkoop wordt bij elk toegangs bewijs een fraai Eurobalspeldje gratis verstrekt." Gedacht wordt aan een jongeman van 21 tot 25 jaar met belangstelling voor kuituur- en gemeenschapswerk. Organisatiezin vereist, middelbare schoolopleiding strekt tot aanbeveling. Hem wacht een prettige en interessante werkkring. Sollicitaties worden ingewacht bij het bureau van de Schiedamse Gemeenschap, Plantage. Telefoon 26 80 43.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 21