k 131 gasten, hoewel op de eerste gemeenschappelijke maal tijd, aangeboden door de plaatselijke Coöperatie in het splinternieuwe Otto Riethmüllerhaus, een wel haast Babylonische spraakverwarring heerste, 's Avonds had de officiële ontvangst plaats van de Kreisjugendring. Herbert Stiefelmeyer, voorzitter van de Kreisjugendring, verklaarde in krachtige bewoordingen de Internationale Jeugduitwisseling 1965 voor geopend. Voor de buitenlandse gasten had de Kreisjugendring een interessant programma opgesteld. Eerst was er een vrije zondag, met de bedoeling de gastouders de gelegenheid te geven persoonlijk met de jonge buiten landers kennis te maken en daarmee een goede basis te leggen voor een tweewekelijks verblijf. In deze tijd hebben de Schiedammers iets kunnen proeven van het Duitse familieleven. De gastouders hebben de jeugdige deelnemers met zorg omringd en zoveel als in hun vermogen lag, gepoogd het de jongelui naar de zin te maken. Buiten de vrije tijd, waarin de jongeren er met hun gastheer of gastvrouw op uit konden trekken om de stad en haar omgeving te leren kennen, had de Kreis jugendring een uitstekend programma. De oude binnenstad van Esslingen vormde de entourage voor een wandeling op de eerste maandag. De Reichsstadt is prachtig in een dal gelegen en wordt omringd door hoge wijnbergen, die uitlopers hebben tot in het centrum van de stad. Verrassend was de excursie naar Stuttgart, hoofdstad van Baden-Württemberg, die een ultra-moderne aanblik bood en een weids panorama vanaf de 150 meter hoge Fernsehturm. Door medewerking en steun van vele fabrieken kon de Kreisjugendring de jongelui ook excursies aan bieden naar de mooiste gebieden rond Esslingen. De Schwabische Alp was het doel van een dagtocht, aangeboden door de firma Bauer. Hoogtepunt op deze dag was de bezichtiging van het slot Lichten- stein, waar een oude freule, afstammend van de Würtembergse vorst Wilhelm, in vol ornaat de rond leiding verzorgde, de deelnemers overstelpend met een schat van kunsthistorische gegevens. In het Daimler Benz museum konden de deelnemers vele plaatjes schieten. Zonder een ontvangst ten stadhuize door de gemeente Esslingen zou de Jeugduitwisseling niet compleet zijn. In het sfeervolle Alte Rathaus sprak een der burge meesters van Esslingen, de heer W. Scherer, de jon geren toe. ,,De jeugd van Europa mag geen oorlog meer meemaken. In de romantiek gold de vrijheid als hoogste goed, deze moet m.i. verbonden worden met wederzijdse verstaanbaarheid om een eenheid te bereiken in Europa. Met de Uitwisseling hopen wij het contact tussen de landen te verbeteren en te bevorderen". De heer Scherer kreeg luid applaus van de jongeren, die zich meer en meer één grote groep begonnen te voelen. Legden de jongelui tot dusver reeds veel contacten; de meeste ontstonden wel tijdens het Internationale Europabal in de zalen van het Alte Rathaus, waar een gezellige sfeer heerste. Het smaragdgroene, doorschijnende water van het Bodenmeer verraste de jongelui tijdens het eerste programma-onderdeel van de tweede week. Het eilandje Mainau imponeerde hen door de feeërieke Foto boven: De buitenlandse gasten bezoch ten in Reichenbach een moderne kleuter school. Foto onder: Uitgerust werd er ook wel eens, zoals hier in het kamp van de Kreisjugendring in Obersteinbach. bloemenpracht. Hoogtepunt was wel het bezoek aan de welvarende gemeente Reichenbach, waar de „Miljoenenheuvel" gelegen is, gevormd door bunga lows van schatrijke industriëlen. In deze gemeente werd het buitenlandse gezelschap persoonlijk door burgemeester Seher rondgeleid in het moderne stadhuis, dat miljoen gulden kostte. De avond werd samen met de Reichenbachse jeugd doorgebracht in de „Bierkeller", waar menig dansje gewaagd werd en het bier rijkelijk vloeide. Niet alleen voor de Schiedamse, maar ook voor de Zweedse en Engelse jongeren, viel het afscheid in Esslingen van de vele Duitse vrienden en vriendinnen zwaar. Hangend uit de trein riepen zij: „Wij komen beslist terug". En ze méénden het. DAMMIS DE GEUS

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1965 | | pagina 7