Simon Rosman na 40 jaar: „Ik heb fouten gemaakt, de allergrootste! J V r Door Loet van Schellebeek 99 262 ET gebeurde in 1947, tijdens een uitwisseling van Engel se en Nederlandse amateur boksers. Een groepje Hollandse licht-, midden- en andere ge wichten zwierf wat rond in de immense metropool die Londen heet. En wat zovelen overkomt, overkwam ook hen: zij raakten verdwaald. Een al wat oudere „bobby" moest uitkomst bren gen. Toen hij dat, omstandig doch desalniettemin zeer duidelijk had gedaan, wendde de gezags drager zich tot een van de be geleiders van de merendeels jeugdige pugilisten. Het was een man van een jaar of veertig, een boom van een kerel die duidelijk de sporen van een voorbije boks- loopbaan vertoonde. Een boks- neus; een min of meer vervormd rechteroor. En toen de man op de vraag van de agent: „Bent u niet Simon Rosman?" bevestigend ant woordde en zich een moeizaam gesprek ontwikkelde, kwamen nog andere sporen aan het licht. Immers, de conversatie verliep niet slechts moeizaam omdat Rosman vrijwel geen Engels en de „bobby" helemaal geen Ne derlands sprak. Neen, er was een andere oorzaak. Rosman had moeite duidelijk te spreken. Zijn tong gehoorzaamt slechts zelden direct aan zijn wil en dat deed de Brit voorkomen alsof hij met een dronkeman sprak. Toen hij hem ten afscheid de hand reikte, schrok hij; een vervaarlijk trillende arm werd hem toegestoken. Terwijl hij het groepje Hollan ders zich in de aangeduide rich ting zag verwijderen, herinnerde de agent zich kranteberichten van een jaar of twintig terug. Berichten die verhaalden van een ongeluk, dat de „Hollandse Helse Machine" in zijn vader land was overkomen Q P de avond van de eerste februari 1926 bokste Simon Rosman voor het eerst na jaren weer eens in Rotterdam. Zijn succes in Engeland was hem vooruitgesneld: de Doelenzaal aan de Coolsingel was stampvol. Zijn tegenstander voor die avond, de Belg Geraerds, was geen geweldenaar. Het baarde dan ook opzien, dat de Schiedammer reeds in de eerste ronde in grote moeilijkheden kwam. Hij tolde als een dronkeman door de ring. Leunde hij voorover, dan viel hij naar voren tot de touwen hem stopten, bracht hij zijn gewicht naar achteren, dan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 14