257 Wij Schiedammers, onverstoorbaar als we zijn, hebben ons van de plaaggeest niet zo heel veel aangetrokken. We zijn gewend onze eigen boontjes te doppen. In januari hadden we dat ongeluk met ons draaiorgel „De Waterpoorter". Het rolde om, brak een achteras en er waren nogal wat „inwendige kneuzin gen". We legden botje-bij-botje en in de kortste tijd stond de ouwe muziek doos, vakkundig gerepareerd en fris in de nieuwe verf, weer vrolijk te tiere lieren. In februari opende „Tot Steun in den Strijd" de negende toneelwedstrijd van de Schiedamse Gemeenschap. Ik schrijf dat zo gewoontjes neer, maar als je er goed over na denkt betekent het toch wat: in deze a-culturele, stinkende Rijnmond-agglomeratie: een dapper typisch oud-hollands provincie stadje, waar ze het presteren om negen jaar achter elkaar met veel succes amateurs over de planken te laten dartelen. Het beroepstoneel heeft méér moeite zich hier staande te houden, zoveel moeite dat de Katho lieke Kring het moede hoofd (van de heer Van Baarle) in de schoot (van een Kunst-Centrum) heeft gelegd. Met Wim Sonneveld kregen we natuur lijk zonder pijn de grote zaal van het Passage-theater vol. „Frater Venan- tius" weet u nog En dan die dag, zomaar een gewone dag in maart, waarop we hoorden dat onze stadgenoo Pieter van Vollenhoven het hart van Prinses Margriet ver overd heeft. In mei kwam eindelijk onze nieuwe Burgemeester. Behalve misschien de Rijks-Voorlichtingsdienst wist iedereen al maanden dat het de heer Roelfsema zou zijn. Hij nam voorlopig zijn intrek in Rotter dam. Het kon moeilijk anders: Beijers- bergen lag in het saneringspuin en je kunt zo'n man kwalijk „gemeubileerde kamers met gebruik van keuken" aan bieden. Bovendien kon burgemeester Roelfsema nu aan de bron" de kwali- Er zijn nog meer brokkies cultuur: op vier verschillende plaatsen in de stad kwam een „galerie", waar jongens en meisjes (ziet u er nog verschil an?) in truien en met lange haren ethisch kunnen provoceren. Versta mij goed: het is altijd beter als jonge mensen zich uiten door IETS dan door „princi pieel" NIETS te doen. Bovendien is hier geen Lieverdje, althans niet van steen. In verband met de komende accijns verhoging op gedistilleerd hebben onze telt van ons water, onze telefoon en onze stadsbussen ontdekken. Toen zijn ambtswoning in de B.K.-laan klaar was heeft hij zich schielijk „metterwoon" tussen ons gevestigd. Zover mijn inlichtingen strekken (on derschat u die niet!) bevalt het de burgemeester hier heel goed. Een aardig gebaar van hem was de ver hoging van presentiegelden voor de leden van de Gemeenteraad en de mededeling dat ze, wat hem betreft, gerust allemaal een „dienst-telefoon" kunnen aanschaffen. Om met de pers op goede voet te komen richtte hij een blaadje op: „Het Stadhuis meldt". Tot een nieuw stadhuis, een nieuwe Rijks H.B.S., een sporthal en een klop pende begroting hebben wij het dit jaar niet kunnen brengen, maar wie verwachtte dat? Wel staat er op de Koemarkt een „hoe noem je zoo'n ding?" met een grote klok. Hij loopt niet precies gelijk, die klok, maar op een kwartiertje kijken we hier niet. Het St. Jacobsgasthuis, het oude, is nu helemaal opgekalefaterd en vormt als museum een lekker brokkie cultuur. jeneverstokers het hele land onder drank gezet. U hoeft ze vanavond niet op te bellen, Schiedam is volledig drooggelegd Jan Schaper is „zo goed als klaar" gekomen met een film over onze stad. (Het zal dus nog wel effe aanlopen voor u hem kunt zien!) Het schoolorkest van ons Liduina- lyceum won de éérste prijs (jawel, de eerste op een landelijk concours, georganiseerd door de K.R.O. Ons nieuwe gemeenteziekenhuis gaat acht entwintig en een half miljoen kos tenen wij maar lelijke dingen schamperen over die zwarte minister uit een nieuwe Afrikaanse staat, die voor zich zelf één gouden bed kocht. De huizenbouw is een beetje tegen gevallen: er kwamen 511 nieuwe wo ningen bij. Het volgend jaar zullen er 1094 komen! Over „hondevuil" op straat zeg ik niks, omdat mijn opdracht was het „fijn te houden". Namens de redaktie van dit blad wens ik alle lezers een gelukkig en voor spoedig Nieuwjaar.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 9