n violen; p en fluit 279 „Spant nu bas, keel en violen, speelt op cither, harp en fluit." KEES Bak geeft behalve de Orf-lessen ook pianoles en het Algemeen Vormend Muziek Onderwijs. Dat laatste is zeer belangrijk. „Kinderen, die bij ons op school komen om een instrument te leren bespelen, houden we het liefst eerst een paar jaar in de AMVO. Het eerste jaar komt daar nog geen instrument aan te pas. We leren de kinderen dan de elementaire din gen, we brengen ze gevoel voor muziek bij en trainen ze natuurlijk in het notenschrift. Pas in het tweede jaar komt de blokfluit en dan wordt de leerling zo langzamerhand rijp om een instrument te kiezen," zegt hij. Raakt hij op dat instrument enigszins bedreven, dan biedt de Schiedamse Muziekschool hem tal van moge lijkheden om zijn muziek in ensemble te beoefenen. Kees Bak zegt: „We hebben een koor (26 jongens en meisjes), een symfonie-orkest (23), een Orf-ensemble (15), een heel fijn blokfluitensemble (20), een gitaar- groep (g), een gitaartrio, een trio voor piano, fluit en cello, een trio piano, viool en cello, een dwars fluittrio, een accordeonsextet. En verder zijn er een vedelensemble in wording en een kopertrio." De Schiedamse Muziekschool heeft 37 leerkrachten; 22 dames en 15 heren. Dat is nu voldoende, maar als de uitbreidingsplannen die de heer Bak heeft, gereali seerd worden, zal ook dit lerarenkorps moeten worden vergroot. Kees Bak ziet dit alles in nabij verschiet. Maar er moet wel wat voor worden gedaan. De mensen moeten er weer van doordrongen worden, dat muziekonderwijs heilzaam is voor het kind-van-vandaag. „Wat heeft een kind," zegt Kees Bak, „aan al die kennis over verre rivieren en al die heldenfeiten uit de Riddertijd. Zodra hij van school is, is het vergeten. Maar bij muziekonderwijs is dat anders. Een kind, dat een paar jaar in contact is gebracht met goede muziek, profi teert daar zijn hele verdere leven van. Ik geloof dat de muziek in het hedendaagse onderwijs nog steeds een beetje stiefmoederlijk wordt behandeld. Er zijn

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 11