283 NEEM nu Borussia eens... „Borussia,1 dat is nou zo'n typische doorloper. Die geeft een lange bal en heeft dan eerst een speler ergens scherp gezet. Kijk dan maar uit! Plotseling voor je het weet komt er een kogel naar voren en dan een schot: goal! Zo is Borussia, een doorloper, maar je hebt er na tuurlijk ook bij die uitgesproken linkervleugelaars zijn of die al tijd met een man of acht, negen in de verdediging staan." Ge herkent de terminologie; ze komt van langs de lijn van de voetbalgrasmat. Behalve deze keer. De man uit wiens mond de korte monoloog wordt opge tekend is Jan Busscher (44) en hij staat in de kelder van zijn woning aan de Boerhavelaan. Achter hem is een groep mannen, jonge re en oudere, met overgave be zig aan het inhaalprogramma van de Schiedamse Tafelvoet balvereniging. Ze staan aan ta fels, waarop een groen veld met lijnen, goals en cornervlaggen is uitgezet en ze schieten met de vingers kleine voetballertjes slechts enkele centimeters hoog tegen een wit balletje. Pieken, zo heet dat manuaal; ieder die in zijn jeugd geknikkerd heeft, herinnert zich dat woord. J. Busscher is de voorzitter van de Schiedamse tafelvoetbalclub. Hij kan er enthousiast over ver tellen. Net als zijn vrouw A. Busscher-Mulder penning- meesteresse en wedstrijd leider Piet Nieuwstraten. Met secretaris J. Stoop houden zij de vereniging in bloei. Voetbal in het klein dus. Maar de spelregels zijn „groot". Zo ook de competities, die verspeeld worden. Volwaardig zijn ook de bekertoernooien of de interland ontmoetingen, die enkele keren per jaar plaats vinden en waar bij een team wordt samengesteld uit de beste tafelvoetballers van Nederland om in het krijt te treden tegen ploegen uit Duits land en Engeland. De ontmoe ting Nederland-België is natuur lijk ook in de tafelvoetbalsport een „klassieker". De Schiedamse vereniging heeft 15 spelende leden. Ze komen uit onder de namen Fluminense, RODA, Barbados, DHS, SVV, Vrijgezel, Schiedam Sport, Luton Town, Borussia, Sportie- fia, DTH, DPW, Stoke City, Televizier en Tottenham Hot spur. De volgorde die gebruikt wordt is die van de ranglijst van een paar weken geleden. Voorzitter J. Busscher: „We zijn in maart 1959 begonnen met acht man; we hadden daarvóór heel Schiedam afgezocht naar men sen die zo'n tafelvoetbalspel hadden. Dat waren er dus acht aanvankelijk, later kregen we er nog meer leden bij en gingen er weer wat af en zo zitten we nu op 15." Competitieleider Nieuwstraten: „Schiedam is een afdeling, die in het land als vrij sterk staat ge noteerd. Je kan wel zeggen dat wij de afdeling zijn met het meest constante niveau in de kopgroep. Fluminense bij voorbeeld is in 1962 landskampioen geweest." Fluminense, dat is de 17-jarige Eddy van de Ven. „Die jongen," zegt Nieuwstraten, „heeft een geweldige gave voor dit spel. Kun je nagaan: toen hij lands kampioen werd, was hij pas vijf tien jaar! Vanaf de eerste dag dat hij ging tafelvoetballen is hij een kei geweest." „Ik geloof niet," vult voorzitter Busscher aan, „dat er momen-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1966 | | pagina 15