82 In een huis aan de Van Ostadelaan in Schiedam, een zeer Hollands ingericht huis, woont Valter Luigi Borrani. Hij is 44 jaar oud, heeft de Zwitserse nationaliteit, is in Schiedam geboren, maar als hij moest kiezen bleef hij Zwitser. ,,In de oorlog lieten de Duitsers ons als staatsburgers van een neutraal land met rust en het Zwitserse Pro Juventute heeft ons de hele oorlog door voedselpakketten gestuurd. Toen ik in 1946 opgeroepen werd voor de mili taire dienst ben ik dan ook onmiddellijk gegaan." Zo leerde hij, op 26-jarige leeftijd, het land van zijn voor ouders kennen. Sinds die tijd komt hij er bijna ieder jaar. En het is dat zijn vrouw, een Nederlandse, het er niet uithield, anders zat hij er nu nog. Dan bestond de firma V. L. Borrani, schoorsteenvegers en metselaars sedert 1891 aan de Lange Achterweg, nu niet meer. 97 jaar geleden kwam grootvader Valter Luigi Borrani naar ons land, 9 jaar oud. Thuis was het armoede en of hij met z'n drie broers in Ollanda maar wilde zien de kost te verdienen. Waarschijnlijk niet de allereerste gastarbeider, maar wel een van de eersten. Op zijn negende dus het dak op. Zes jaar lang leerling was normaal, dan enige tijd knecht en ondernemende lieden konden dan een eigen bedrijf beginnen. Grootvader had drie zoons, die er geen van allen voor voelden om hem op te volgen. Ze werden metselaar, een beroep dat vakbekwame schoorsteenvegers ook onder de knie hebben, want schoorstenen moeten ook vaak gerepa reerd worden. Een schoonzoon nam het over, maar diens zoons voelden er ook weinig voor. Zo kwam Valter Luigi jr. in het bedrijf. Na het vervullen van zijn diensttijd was hij in Zwitser land gebleven. Het beviel hem daar best, maar mevrouw Borrani kon niet wennen, vooral niet aan het Duitse ge deelte van het land. Toen uit Schiedam het verzoek kwam de zaak over te nemen, gebeurde dat. Schoorsteenveger is een onbeschermd beroep en dat werkt beunhazerij in de hand. Bonafide vegers kunnen zelfs niet iets als B.N.S. (Bond van Nederlandse Schoor steenvegers) achter hun naam zetten. Vooral zo'n zes jaar geleden was er een hausse in ondeskundig gescharrel. 'f r-' Luisteren naar het knechtje beneden Een foto uit het familie-album van de Borrani's Huis-aan-huis belden ze aan en boden hun diensten aan. „Ze boden, "zegt Borrani,,, zelfs aan het stofvrij (hij zegt het met een bijna minachtend lachje) te doen. Dan kwamen ze met een gewoon stofzuigertje, zetten dat op de schoorsteen en schakelden de stroom in. Moet je net ge loven dat je daarmee een schoorsteen schoon krijgt. Ik werk niet met kettingen. Gewoon een lijn van 25 m voor de gewone huizen en een kogel, met daarom heen een bezem van berkentakken, die we in de buurt van Drie bergen halen. Berketakken omdat die het langst veer krachtig en taai blijven." Hoe schoorsteenvegers dat dan doen heeft iedereen wel eens gezien en gehoord. De baas staat op het dak, het hulpje beneden. Als de baas boven is geeft hij een brul door de schoorsteen, die door het hulpje beantwoord wordt. Zo weet hij of hij de goeie schoorsteen heeft. Dan de kogel met bezem beheerst laten zakken en dan, met de bekende melk-beweging weer op halen. „Drie keer beneden geweest zijn, is voldoende," zeggen de schoorsteenvegers. De grootste narigheden leveren die schoorstenen op, waar vogels een nest in hebben gebouwd. „Vooral in die oude huizen aan de Lange Nieuwstraat", zegt Borrani. „In die bomen daar tegenover zitten veel kraaien, en tegen kraaien doe je helemaal niets. Die halen zelfs zo'n roostertje weg en bouwen dan een nest." In het voorjaar, als er niet meer gestookt wordt. Dat is dan een mooi stevig nest, van takjes, stro, zand, klei. In de herfst een paar fikse regenbuien erover en je hebt een brok gewapend beton in je schoorsteen. Niet in schoor-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 10