Ghey n „Wis kundige grapjes met de kaart van Jacques de Tekst en tekeningen Hans van der Sloot Wie de kaart van De Gheyn goed wil zien moet hem ook eigenlijk bekijken onder een tienvoudige vergroting. Pas dan komen de gegevens die De Gheyn in beeld heeft gebracht naar voren. Een onnauwkeurigheid onder aan het blad blijkt dan een lopende man te zijn. Een donkere veeg onder de bomen aan de Westvest blijkt een complete netten- boeterij te zijn, de vissen van de markt komen te voorschijn uit stippeltjes die aanvankelijk leken op de puntjes die ontstaan als een etsplaat bij het inkten niet voldoende wordt afgeslagen, de duiventil had voor de vergroting nog niemand gezien evenmin als de bleek velden en de vaten achter de huizen die normaal altijd versleten werden voor vieze puntjes die zaten waar ze hele maal niet hoorden. En juist dat is de waarde van De Gheyn. Niet de wetenschappelijke zuiverheid van de kaart, die uit andere Aan de andere kant zijn er ook aan wijzingen dat De Gheyn op verschil lende punten zeer nauwkeurig heeft ge werkt. Aan de rand van de stad, op de Overschieseweg heeft hij bijvoorbeeld een lakenraam getekend dat daar volgens de vroedschapsresoluties maar enkele jaren kan hebben gestaan. Als enige heeft hij bovendien de plaats van de poorten en waltorens goed aange geven en is zijn kaart enigszins aan nemelijk op het gebied van de erf- scheidingen. Bovendien is De Gheyn zeer minu tieus te werk gegaan. Zo niet toen hij in Schiedam zijn voorschetsen maakte dan toch wel toen hij de stadsplatte grond in de plaat sneed. De Gheyn is zo'n beetje de enige geweest, die een zichtbaar onderscheid maakte tussen waterputten die waarschijnlijk niet en waterputten die waarschijnlijk wel werden gebruikt. Hij is tevens één van de weinigen die mensen in zijn kaart heeft getekend en die die mensen een bezigheid heeft gegeven. Hij tekende vaten, schepen in verschillende stadia van aanbouw, bleekvelden met uitge spreide broeken en hemden, een duiven til met daaromheen een paar vliegende vogels en zelfs de op straat uitgestalde vissen op de vismarkt. 85 Een kraan bij de Vismarkt Korte Haven Touwslager

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 13