charme van het detail" „De 86 Achterzijde bebouwing Lange Haven bronnen vaak genoeg kan worden gecorrigeerd. Zijn waarde is de charme van de details, de kleine dingetjes die op de kaart helemaal niet ter zake doen en die zelfs hier en daar er de oorzaak van waren dat de werkelijke verhou dingen op een niet meer na te gane manier in de soep zijn geraakt. De kaart van De Gheyn is dan ook geen bewijs in strikt wetenschappelijke zin. Het is meer een document dat naast andere gegevens kan worden gelegd. Niet ter verificatie maar ter constatering van het feit dat inderdaad aanwezig is geweest wat in de geschreven bronnen uit die tijd vermeld staat. In dat licht moeten ook de teke ningen worden gezien die ik vorig jaar heb gemaakt aan de hand van een tien voudige vergroting. Het zijn geen echte reconstructies van de oude stad, geen rechtzettingen of volledige herbereke ningen met inachtneming van een waarschijnlijkheidsschaal. Eigenlijk zijn ze de gevolgen van een perspectivisch rechttrekken van de synopsiskaart een terugkantelen van wat De Gheyn in zijn tijd heeft platgeslagen. Een wiskundig grapje dat op dezelfde manier als de kaart van De Gheyn een indruk kan zijn van het uiterlijk van de stad zoals dat op het eind van de zestiende eeuw is geweest: Als De Gheyn tenminste de waarheid in beeld heeft gebracht. En daarover is in positieve en negatieve zin het laatste woord nog lang niet over gesproken. HANS VAN DER SLOOT Ncttenboetsters >4j(£; JJ-ïti'V-»''"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 14