éh mn 88 parochianen de sluiting met een ver wijzing naar het (nieuwe) feit, dat ,,deze kerk de jeugd niet meer aanspreekt." Onderwijzer R. W. Poels (24), jeugdig fan van de Havenkerk, die een foto album met informatie over de Haven- kerk a la minute kan presenteren, meent met evenveel recht het tegendeel te kun nen beweren. „Kijk maar", zegt hij, ,,naar de Brandersbuurt. Wie wilden daar het oude bewaren. Dat waren toch ook de jongeren?" Comité-secretaris J. Legen (70), in het dagelijkse leven rechtskundig advi seur, zegt, na met een forse trek zijn sigaar voor uitdoven te hebben behoed: ,,Het is onmogelijk debatteren met die lui. Ze veranderen iedere keer van front. Eerst de financiën, nu weer de jeugd, die het niet zou willen." En N. J. J. van Baarle tenslotte, de 67-jarige gepensioneerde voorzitter van het Comité, de voormalige voorzitter van de Katholieke Kring te Schiedam, bij wie thuis ik de eerder genoemde Comité-leden aantref, voegt hieraan toe: „We hebben ze de argumenten uit han den geslagen. Ze komen weer met andere, dat zul je zien. Maar het zal ze niet helpen." Het Comité is onverbiddelijk. Onver droten heeft het de afgelopen maanden de vinger op wonde plek na wonde plek gelegd. De ontluistering van de Haven- kerk, waarvan de verwarming nadat de olie op was is stil gezet zodat het er nu koud en vochtig is (met alle gevolgen van dien), heeft men er voorlopig niet mee kunnen tegen houden. Maar, mogen we Van Baarle geloven, dan heeft het N. J. J. VAN BAARLE Comité in Monumentenzorg een mach tige bondgenoot, die evenzogoed van plan is niets na te laten om de Haven- kerk gerestaureerd te krijgen. De kosten van een volledig herstel worden voorlopig zeer ruw geschat op een vier ton. Onder de allergunstigste omstandigheden krijgt men een subsidie van 90 percent van de kosten. Volgens het Comité is dit het vorig kerkbestuur al lang aangeboden. Het aanbod zou nog geldig zijn. Maar pastoor Laurent omschrijft dit probleem weer als „een van die misverstanden". Monumenten zorg zou het namelijk alleen maar over een „kans op" hebben gehad. Voorzitter Van Baarle, niettemin: „Uitgestreken over een paar jaar, wordt een restauratie dus een centenkwestie als het erop aan komt. Dan houd je een prachtige kerk over in de binnenstad. Als er morgen tienduizend gulden op tafel moeten komen voor deze kerk, dan lukt ons dat. Daarmee hebben we ze het financiële argument uit handen geslagen. Maar ja, dan komen ze weer met het gebrek aan parkeerruimte; nou, we hebben het hier 's aangekeken op R. W. POELS zondagen, maar op kerkuren staat er geen auto langs de haven." De Schiedamse Sint Jan is slacht offer van de gezwind sanerende mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam. Terug lopend kerkbezoek in de Schiedamse binnenstad leidde tot een onderzoek naar de mogelijkheden tot reorganisatie. Drie parochies (de Frankenland, had 1133 kerkgangers per week in april '67 de Singel had 1621 idem en de Havenkerk 719) werden samengevoegd. Hierbij moet worden aangetekend, dat de Havenkerk al enkele jaren „een bij kerk" (aldus pastoor Laurent) van de Nieuwland-parochie was. De Haven-parochianen konden niet verkroppen, dat juist hun kerk als eerste moest worden gesloten. Onder leiding van Lex Janse (directeur van de Neder landse Vloeren Industrie) sloten zij zich aaneen teneinde een tegenactie te voeren. De actie Poetskatoen, waarbij de kerk J. LEGEN van de parochianen zelve een grote schoonmaak kreeg, lag velen nog vers in het geheugen. En was daar niet G. P. Verhulsdonk, VVD-raadslid, die als niet- katholiek (maar met een katholieke in de Havenkerk kerkende echtgenote) zijn morele en daadwerkelijke steun aanbood? De actie-voerders lieten zich om praten. De heer Verhulsdonk zou op de grote protestmeeting het woord voeren. En behalve dat men zich in de bisschop pelijke residentie zeer ergerde aan de „protestantse" inmenging in een roomse zaak, slaagde het raadslid erin alles te doen, wat hij „als niet-katholiek" had beloofd te kunnen laten. „Een emotio neel katholiek", had hij namelijk ge zegd, „moet die vergadering niet leiden." Welnu, om de sfeer van die dagen nog eens te proeven volgt hier nog een door de verslaggever van een krant opge tekend staaltje protestantse nuchter heid: „Roomsen. Ik als niet-katholiek daag u uit, ik tart u, ik slinger het in uw gezicht. Roomsen, toont u weerbaar en ontwaakt uit uw onverschilligheid, geeft straks uw vertrouwen aan uw voor lieden en volgt hen op de weg tot behoud van dat wat u dierbaar moet zijn." Het Comité heeft de weg gewezen. „Het is", concludeert de heer Van Baarle, die op een steenworp afstand van zijn troetelkerk aan de Lange Haven woont, „een kwestie van gezichtsverlies geworden. Ze willen niet meer terug, anders niet. En het is alleen het kerk bestuur. Ik maak me sterk, dat als het kerkbestuur „om" gaat, dat dan ook de bisschop wel meedoet. Ach, na deze restauratie, die zeker doorgaat, hebben we gelijk de goedkoopste kerk van dei hele stad." L. G. W. BAKKER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 16