Drs. Van der Maas met pensioen Injectie Mammoetwet Randstad 80 daardoor met afwijkend gedragspatroon". In onderwijskringen is de „scheidende" adjunct-directeur bekend door zijn in 30.000 ex. per jaar verspreide „Werk schrift voor het Menselijk Lichaam". Het werkschrift wordt ook op Belgische scholen gebruikt. De Belgische arts, dr. Maes, heeft het in het Frans vertaald. In het werkschrift dat eenvoudig is opgezet staan verschillende tekeningen van menselijke organen en orgaan stelsels afgebeeld die door de leerlingen gekleurd moeten worden. „De leerling wordt gedwongen de figuren goed te be studeren, hetgeen noodzakelijk is om de toegevoegde vragen en opgaven te kunnen bewerken". Drs. Van der Maas heeft voorts vele hoofdstukken geschreven voor het „Leerboek der Dierkunde" dat duizenden scholieren bij de lessen gebruiken en voor proefwerken nog eens extra overlezen. In het boek over de mens wordt ook aandacht aan de voortplanting besteed. „Dit onderwerp wordt onomwonden behandeld temidden van de andere levensverschijnselen", aldus de bioloog. „Ik ben een tegenstander van een apart boekje over de menselijke voortplanting. Dit onderwerp moet niet als een extraatje worden behandeld. Het is zeer zeker geen lekker hapje toe". Hoe hij de biologie met het onderwijs heeft kunnen combineren? Glimlachend zegt hij dat hij een „injectie" van thuis kreeg. Zijn vader was een amateur-bioloog. Hij bracht hem veel belangstelling voor natuurverschijnselen bij. Zij trokken er dikwijls samen op uit. Onvergetelijk in zijn herinneringen zijn de kampen van de Nederlandse Jeugdbond van Natuurstudie, die hij leidde en de jeugd reizen door Luxemburg en de Eifel. En ook de reizen met het m.s. Tarakan naar Noorwegen. In 1926 deed hij zijn doctoraal in Utrecht met als hoofd vak dierfysiologie. Op 23-jarige leeftijd werd hij aangesteld als assistent aan het veterinair-anatomisch instituut der Rijks Universiteit te Utrecht voor histologie en para sitologie. ,,'t Was moeilijk om aan een baan te komen in de crisis tijd. Je financiële eisen kon je niet te hoog stellen". In 1927 kwam hij bij het middelbaar onderwijs de gemeentelijke HBS in Den Haag en het Stedelijk Gym nasium in Breda waarna hij op I januari 1929 tot leraar biologie werd benoemd aan de Rijks-HBS in Schiedam. „Verschikkelijke woontoestanden in die tijd. De hygiëne liet alles te wensen over. De Zijlstraat lag nog open en was een stinkende sloot". „Nu we overgaan naar 't Mammoet-tijdperk vind ik de tijd gekomen om op mijn leeftijd geen mede-verantwoorde lijkheid meer voor de leiding van de school te dragen. De nieuwe wet geeft heel wat didaktische problemen voor alle vakken, ook voor de biologie". Drs. Van der Maas blijft in de Randstad Holland wonen. Hij heeft zijn woning aan de Burgemeester Knappertlaan verlaten en kijkt nu vanuit een comfortabele flat aan de 's-Gravenlandseweg uit op het groen van het Beatrixpark. Als plantenliefhebber zal hij zijn tuin wel missen. „Mijn vrouw zorgde daar prima voor, maar zij kan het nu ook wat rustiger aan gaan doen". Waarom hij niet buiten de Randstad wil wonen? „Het is juist boeiend om erin te zitten met al zijn problemen, waaronder die van de luchtverontreiniging en waterver vuiling." De bioloog-pur-sang gaat zoals hij zelf uitdrukt „zich de spanningen van het lijf houden". Niettemin maakt hij van de gelegenheid gebruik tijdens zijn verblijf in Amerika daar iets van het biologie-onderwijs te be studeren. En dan daarna nu eens niet iedere dag fietst of loopt hij naar de Hugo de Grootstraat om in het prachtige les-practicum-lokaal zijn leerlingen biologie-kennis bij te brengen met behulp van de vertrouwde skeletten, bloem- modellen en platen, maar vooral ook door middel van het levende materiaal, eigen waarneming en experimenten. En natuurlijk met toewijding en enthousiasme.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 8