HET BRANDJE WERD MET DE RAMONE BRANDWEER BOOS OP BORRANI yy door Peter Schütz Foto s: Hans Akkersdijk V urWt jr 104 Een ramoneur, en vooral niet een raiiinieneur al spreek je het wel zo uit, is in de handen van ervaren brandweerlieden, een onschuldig in strument. Er worden beslist geen schoorstenen mee omgetrokken zoals Valter Luigi Borrani in het juninum- nter van dit blad beweerde, en mensen met brandende schoorstenen moeten alleen maar heel dankbaar zijn dat die dingen tot de vaste uitrusting van de brandweer behoren. Wie het ziet is niet direct onder de indruk. Een lange ketting, gewon den op een haspel, onderaan een zwa re kogel met daar weer aan een aan tal kettingen van ongeveer een nieter. I)e ketting loopt door een ronde buis, waarin halverwege een gat zit. Deze buis wordt op de brandende schoorsteen gelegd, door een brand weerman met asbest-handschocnen aan, die hem tijdens de operatie vast moet houden. De ramoneur gaat dan door het gat in de buis de schoor steen in. Een tweede brandweerman haalt de ramoneur langzaam op en neer om het brandende roet los te slaan. Intussen hebben andere brandweer mannen de kachel van de schoorsteen brandend en al, naar buiten gedragen en een teil met water voor het schoor steengat geplaatst. Hierin moet het losgeslagen, brandende roet vallen. Voor de schoorsteen hangen zij een groot canvas om te voorkomen dat er brand en een grote smeerlapperij ontstaat. Pas dan kan het feitelijke ramoneuren beginnen. Is de bevelvoerder van mening dat de brand geblust is, dan wordt het zeil verwijderd en houdt men een soort uit de kluiten gewassen tand- artsenspiegei onder de schoorsteen. Is er nog ergens vuur, als het tenmin ste een rechte schoorsteen is, dan zien de brandweermannen het zo direct. Als er nu ergens in de schoorsteen een knik zit wordt het moeilijker. Het gebeurt wel eens dat een schoor steenveger, niet een bonafide, zo'n knik niet behoorlijk veegt en dat er daardoor een prop ontstaat. Als de ramoneur die prop niet aankan, moet eronder een gaatje gemaakt worden. Met een rakel, die van onder de schoorsteen ingestoken kan worden, wordt dat zaakje dan weggehaald. In zo'n geval, en ook als er scheuren in de schoorsteen zijn ontstaan door de hitte, legt de brandweer een stookver- bod op.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1968 | | pagina 8