Oude kerken te groot 253 nig te werk is gegaan. Dergelijke zware beslissingen wor den niet genomen dan na uitvoerig overleg en na vele deskundige adviezen. Veranderingen brengen vanzelf onrust mee en onze kerheid. Om dit te kunnen verwerken, moet je een na tuurlijke soepelheid van denken bezitten. Anders word je al heel gauw oud en ongemerkt lid van het koor der klagers die in allerlei toonaarden herhalen dat het vroe ger toch allemaal veel beter was. De Latijnse schrijver Tacitus noemde zo iemand een „laudator temporis acti", een man die altijd de verleden tijd ophemelt. Wanneer je alleen maar kijkt naar de onzekerheden die nieuwe situ aties met zich meebrengen, dan kijk je eenzijdig naar het verleden en sluit je je af voor de toekomst die niet te stuiten is en die tegenwoordige tijd is geworden als de klagers dood zijn. Het is heel begrijpelijk dat men ge hecht is aan een bepaald kerkgebouw omdat men er ge doopt is, getrouwd. Men zal troost vinden bij bepaalde traditionele devoties, zich vastklampen aan deze dominee of die priester met wie je zo goed kunt praten. Maar is het verkeerd om alle andere personen en situaties dan die je vertrouwd zijn, te beoordelen in het licht van voor gaande omstandigheden. Dynamisch denken in deze dy namische tijd wil zeggen dat we niet alleen maar naar het verleden kijken, maar ook rekening durven houden met de toekomst. Hoezeer we ook eerbied moeten hebben voor dierbare herinneringen, daarom alléén kun je geen kerkgebouw in stand helpen houden. Door de veranderde pastoraal, de moderne opvatting van wat kerk-zijn en christen-zijn wil zeggen, zijn bijna alle oude kerken te groot om goed te onderhouden. Vooral ook te groot om er een aanspre- kelijke godsdienstoefening in te houden, die alle aanwe zigen (en dat zijn er niet zoveel meer) er direct bij be trekt. Zelfs kerkgebouwen die in de laatste decennia zijn gebouwd, blijken alweer achterhaald door gewijzigde ideeën op het gebied van de geloofsbeleving in de ker kenbouw. De tijd is voorbij dat er eeuwen werd gebouwd

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 9