VEEL VERANDERD STIMULANS GENERATOREN 277 en de motoren en generatoren die voor de aandrijving moeten zorgen, worden geassembleerd en gereviseerd. Aan de Overschiesestraat is een de pendance van het bedrijf gevestigd voor de opslag van materialen. In de loop van de veertig jaar dat Willem Fontijne nu in pompen doet, is er heel wat veranderd. In 1929 startte hij met pompen met pijpen van 5 cm doorsnee en een capaciteit van 20 m per uur. Toen er pijpen van 8 cm doorsnee kwamen dacht iedereen dat nu de maximum-grootte was be reikt. Maar de ontwikkeling ging door. Nu staan er in de werkplaatsen machtige pompen niet pijpen van 60 cm doorsnee en een capaciteit van 4200 m* water 4.200.000 liter per uur. En niet alleen in de werkplaatsen. Een van deze gigantische waterspu wers helpt op dit moment het grote in aanbouw zijnde dok van Verolme op Rozenburg droognialen. Het drooghouden van bouwputten behoort tot de werkzaamheden van de N.V. I'ompfontijnc. Zo draaiden hun pom pen o.a. bij de bouw van de Vijfslui zen, de Oranjebrug en het museum Boymans in Rotterdam, waarmee slechts een fractie van het aantal ob jecten genoemd is. In Suriname. Ni geria, Frankrijk en België heeft nicn gewerkt. Willem Fontijne heeft de ontwik keling van zijn bedrijf, toen hij in 1929 voor zichzelf begon, niet kun nen dromen. Vanaf 1911 had hij in het bedrijf van zijn broer gewerkt en toen hij daar wegging zei nien tegen hem; „Jij deugt nergens voor, dat lukt je nooit". „Als ze zulke dingen tegen je zeg gen is dat juist een stimulans oni door te gaan, je schouder er onder te zetten en door te douwen", zegt de nu 74-jarige vitaal uitziende pionier. „In de crisistijd kwam ik tegen de stroom opzweniniend vooruit. Ik moest toen wel hard werken. Overdag op pad om te verkopen en om service te verlenen en 's avonds nieuwe pom pen bouwen". De N.V. Pompfontijne verkoopt en verhuurt ook generatoren om stroom op te wekken. Niet alleen voor bouw werken maar ook voor bijvoorbeeld artiesten die ergens elektriciteit nodig hebben. Willem Fontijne was de eer ste in Schiedam die met een ge- illumineerde vrachtwagen door de stad reed. Dat was ter gelegenheid

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 13