a PRISMA VERF garage Landman Dit bordje is voor U een schildwacht!!! ORGELCONCERTEN VOORTREFFELIJK 5IKKEN5 Daf- en Peugeot- service voor Schiedam b Bewakingsdienst o) 284 ineenschap. Gelukkig heeft hij te ken nen gegeven zijn activiteiten voor de- ze instellingen nog niet te willen sta ken. Wat met de extra activiteiten die er in 1970 i.v.m. de viering van het 25-jarig bevrijdingsfeest te ver wachten zijn, maar gelukkig is ook. Wij wenren de heer Van de Griend nog vele arbeidzame jaren toe. De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft het initiatief genomen in dit jaar een reeks orgel concerten te organiseren in de Aula van het Stedelijk Museum. Op 15 februari jl. heeft Arte Keijzer, de or ganist van De Doelen, de spits afge beten. Verder zullen in de loop van het jaar optreden: Koos Bone 15 maart, Kees Bak 15 april, Arie Keij zer 15 februari, Aad van der Hoe ven 17 mei, Gerard Akkerhuis 21 juni, Jan J. van der Berg 19 juli, Jan van Gijn 16 augustus en Alex van Amerongen 20 september a.s. De concerten worden steeds gege ven op zaterdagmiddag van 15.00 uur tot circa 16.00 uur. De toegang is voor de Museumbezoekers gratis. Ten behoeve van de mensen die wat meer van het orgel willen weten laten wij hierna de tekst volgen die dr. M. A. Vente schreef op het pro gramma dat ter gelegenheid van de weder in gebruikneming van het or gel na de restauratie werd uitgegeven: Het Stedelijk Museum te Schiedam welks aula vroeger dienst deed als kerkgebouw van de Waalse gemeen te bezit een orgel, dat in 1773 is gebouwd door de orgelmaker Hcn- drikus Hermanus Hess t; Gouda (f te Gouda 1795). Eigenlijk had Hess zich toegelegd op het vervaardigen van kabinetor gels; de van zijn hand bewaarde exemplaren behoren, met die van Jo- hann Stephan Struniphler (t te Am sterdam 1807). tot de mooiste van dit genre muziekinstrumenten. Het orgel in Schiedam draagt een stempel, dat aan dit specialisme van zijn maker herinnert, zowel in technisch als in artistiek opzicht, o.a. door de over wegend chromatische opstelling van het pijpwerk en door zijn zachte in- ioaatie. Als bijzonderheid moet worden vermeld, dat het instrument nog vrij wel geheel oorspronkelijk is. Met de grootste piëteit voor zijn uitzonder lijke gaafheid heeft de firma Ernst Leeflang te Apeldoorn dit werk in 1968 gerestaureerd. Het orgel heeft de volgende dispo sitie: Bourdon 16' gehalveerd (tevens als transmissie op het pedaal bespeel baar), Prestant 8' gehalveerd, Holpijp 8', Fluittravers 8' discant, Octaaf 4', Fluit 4', Quintprestant 3' gehalveerd, Superoctaaf 2', Flageolet 1' gehal veerd, Mixtuur 2 tot 3 sterk gehal veerd, Cornet 4 sterk discant, Trom pet 8' gehalveerd. Tremulant; Manu aal 53 toetsen (C - e3); Pedaal 30 toetsen (C - fl). „Kleine kinderen worden groot". Dat geldt voor bijna alle kinderen, ook voor hen die middelbaar onder wijs genieten op de Scholengemeen schap Spieringshoek. Wie dat graag eens wilde zien motst naar de Stadsgehoorzaal in Viaardingen door de kou en over gladde wegen, maar het bleek de moeite waard. Inderdaad, slimme lezer, wij doelen op het toneelstuk van Noel Eangley. In 87 uur onverbiddelijk hard repete ren hebben mej. drs. T. Roeland en pater H. Maassen o.s.a. van leerlingen die nouit eerder de planken hadden geroken een voortreffelijk ensemble gevormd. Haperingen zijn ons niet opgevallen, de souffleuse was zelfs op de eerste rij niet te horen en van een teveel-aan-handen (het bekende euvel bij amateurs) viel niets te be speuren. Namens een dankbaar publiek sprak de voorzitter van het oudercomité mr. A. van Velzen woorden van hul de tot de regisseurs. De hoofdrolver tolkster ontving een eerlijk verdiende struik fraaie bloemen en voor het hele gezelschap was er een enveloppe met „spirituele" inhoud (vrijkaartjes voor een heuse toneelvoorstelling door be roeps-acteurs). Wat ons betreft had er nog een extra pluim mogen zijn voor Dougall Pitchford, wiens spel het volmaakte zeer dicht benaderde. autolakken Korte Dam 7 Telefoon 265044 Schiedam Versieringen Bloemwerken J. van Dijk Jr. Telefoon 26 76 90 Gerrit Verboonstraat 10 Noordmolenstraat 17 Schiedam Telef. 26 62 33 en 26 57 07 Korte Singelstraat 16 b Schiedam - Tel. 26 90 86 b.g.g. 26 81 11 of 26 71 S1

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 20