13 Tijdens de recente begrotingsdebatten is door wethou der Van Kinderen gesteld dat de kritiek voor een groot deel onrechtvaardig is omdat men in de tijd waarin de wijk gepland werd zo snel mogelijk een wijk wilde bou wen waarvoor maar weinig geld beschikbaar was. Hij maakte niet duidelijk waarom dan de kritiek nü onrecht vaardig is. Er zal nog veel aan gedaan worden om de wijk leefbaarder te maken. Bezoeken van b. en w. aan de wijk en gesprekken met bewoners hebben tot een verdere voorlichting bijgedragen. Maar intussen is deze wijk bijna volgebouwd zodra in augustus de eerste flats van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds aan de Peter van Anrooylaan verhuurd zullen worden. Terwijl er in Groenoord wel gedacht is om goede wo ningen neer te zetten daarover zijn er niet zoveel klachten is er met name hijzonder nonchalant omge sprongen met de pleinen tussen de flathlokken in. Er is geen variatie met laagbouw zoals in de Vlaardingse Holy- wijk aan de overzijde we! aanwezig is. Daarom klemde de bestemming van de vrije ruimten nog meer. En die is nu gevuld met onze heilige autokoeien, met schoolpa- viljoenen en een hoogst enkele keer met puur gras waar dan weer zo nodig een Buffalo Billdecor moet verrijzen. Groenoord ademt niet. Het heeft geen groene longen. Het is gelukkig nog tijd om, nu we veel dichter bij de opheffing van de woningnood zijn gekomen, nog iets te doen aan de leefbaarheid in de wijk. Laten nu niet meer de planologen, maar de pleinologen er nog een oplos sing aan draaien. In de Holywijk die aan de overzijde van de nieuwe Beneluxweg wordt gebouwd, zou men een parallel kunnen vinden voor Kethel dat anorganisch in elkaar is gebouwd. In Kethel worden kostbare bunga lows verpletterd door Elementumflats, vormen de goed kope eengezinswoningen aan de oostelijke zijde van de onontgonnen vlakte die Churchillweg heet, met hun tui nen voor en achter, hun smalle straatjes en hun uitbun dig groen een schrille tegenstelling met de ultradure hoogbouwflats die zelfs in het Rotterdamse Ommoord nog door eengezinswoningen worden afgewisseld huur 225,per maand. In dat Holy nu zijn de bouwplannen al gewijzigd. In de recente publikaties van de Werkgroep Zakenwijk Holy, waarachter het Rotterdamse architectenbureau Kuiper, De Ranitz, Van der Ree en Van Tol steekt, heeft men het oorspronkelijke aantal woningen al terugge bracht van 13.200 tot 10.900. Met alle gevolgen van dien. Daarvoor heeft men al een groot winkelplan klaar dat men ineens maar vlotweg „interwijkcentrum" heeft ge noemd. Het zal gemakkelijk bereikbaar zijn uit Kethel via de door te trekken Laan van Bol'es en de Europa boulevard (waarover ook de doorgetrokken motro moet komen). Daarmee lijkt Schiedam de middenstandsslag met Viaar- dingen verloren te hebben. Voor Groenoord is aan de Borodinlaan een winkelcentrum ontworpen dat 1300 m- oppervlakte telt (1 supermarkt en 7 winkels) met drie kiosken. Groenoord heeft 4500 woningen. Holy krijgt er 10.900. Maar die bijna 11.000 woningen krijgen er dan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 13