SCHIEDAM HEEFT GEEN STATIONS CHEF MEER H. de Herder nam afscheid 15 CINDS 7 februari jl. is, voor het grote publiek vrijwel onopgemerkt, een min of meer bekende en niet on belangrijke functionaris uit het Scliie- damse leven verdwenen. Op die da tum nam de heer H. de Herder, sta tionschef te Schiedam, afscheid van zijn medewerkers, met wie hij ruim vier jaren gezamenlijk voor de goede gang van zaken op het station heeft gezorgd. Een gemakkelijke taak was dit niet altijd. In zijn tijd speelde toch de controverse lussen het gemeentebe stuur en de directie van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen over het al dan niet stoppen van de sneltreinen te Schiedam, een zaak waarover enkele jaren geleden in felle bewoordingen werd geschreven. Gelukkig schijnt men thans in de bestaande toestand terechtte berus ten. Maar ook was het tijdens het be heer van de heer De Herder, dat Schiedam weer stopplaats voor D- en T.E.E.-treinen werd, welke functie het van het wel totaal ongeschikte station Rotterdam Noord overnam. Tevens werd in zijn jaren de parkeer gelegenheid aanzienlijk uitgebreid. Wij mogen hem in zijn nieuwe werk kring op het goederenstation in Rot terdam Zuid het allerbeste toewensen. Tot verbazing van de niet-ingewij- den zal de functie van de heer De Herder niet opnieuw vervuld worden. Door de jongste reorganisaties van de N.S. is het station als zelfstandige eenheid vervallen en wordt dit opge nomen in een rayon, dat meerdere stations, rangeerterreinen e.a. omvat. Hierdoor vervalt de functie van de stationschef, de wachter van de toe gangspoort van de stad, zoals keizer Napoleon UI van Frankrijk hem noemde, de functionaris die meer dan 122 jaar verantwoordelijk was voor de goede gang van zaken op het Schiedamse station. Dat deze „poort" niet altijd even representatief was voor Schiedam zal vooral de oudere inwoners bekend zijn. Eerst sinds 1962 beschikt onze stad over een werkelijk stijlvol sta tion, dat volkomen is opgewassen tegen de eisen die het moderne rail- vervoer stelt. Weliswaar mag het de oprechte Schiedammer spijten, dat het qua opzet meer een zeer groot voorstadstation is dan een hoofd station, hetgeen het vorige gebouw pretendeerde te zijn, maar gezien de ontwikkeling van Schiedam tot, naast een zeker niet onbelangrijke industri ële kern, een woonstad voor velen, die hun werk in Rotterdam vinden, is dit te begrijpen. Gezien het bovenstaande valt het te billijken dat naast het rayon Rot terdam niet ook nog een rayon Schie dam is ontslaan, te meer daar ook de stations van o.m. Delft en Vlaar- dingen hun zelfstandigheid hebben verloren, stations die ogenschijnlijk meer op zich zelf staan dan het onze. Misschien is dit een, zij het dan ook schrale troost voor hen, die het be treuren dat weer een stukje Schie damse zelfstandigheid verloren is ge- gaan. BVB J. H. S. M. VEEN

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 15