Geluk en vrede MARTIN GREEN 22 Sommigen, ongeveer de helft, meent Martin, komen werkelijk voor de groep. De opkomst verschilt daarom ook per groep, die speelt. Een gedeelte komt omdat ze altijd komen, voor hen is de club het wekelijkse ontmoetings centrum, een jeugdbar. Een klein ge deelte komt om te dansen. Iedereen mag komen, er wordt geen selectie toegepast. Alleen onderwereld figuren of jongelui die zich misdragen, jongens die bekend staan als vechters, mogen er beslist niet in. Daarom wordt wel streng de hand gehouden aan het lidmaatschap. Met de politie staat men op goede voet, de politie staat er achter en helpt als er moeilijkheden zijn, bijv. als ongewenste elementen toch pro beren binnen te dringen. Het aantal leden bedraagt momen teel ongeveer 2000, daarvan komen er ongeveer 600 uit Schiedam, uit Rotter dam 500, uit Vlaardingen 450. De overigen komen van Maassluis, Hoek van Holland, van Hoogvliet tot Hon- selersdijk. De leeftijd varieert van zes tien tot twintig jaar. Waarom doet hij dit allemaal? „Ja, het komt voor een deel voort uit grote interesse voor muziek. Ik vind het leuk om zelf voor anderen muziek te brengen, ik ben graag disc-jockey. En deze club ben ik gaan voelen als een soort eigen werk, iets wat je tot stand hebt gebracht. Daarom zou ik het graag zo lang mogelijk blijven doen. Verder geloof ik, dat je hiermee ook echt iets voor de jeugd doet. In een goede sfeer kunnen ze elkaar hier ont moeten. Van de ene kant kan hier alles, niets is gek, en toch wordt van de andere kant ook weer niet toegestaan, wat niet door de beugel kan. De politie contro leert regelmatig, en dat vinden we niet erg. Bijvoorbeeld, wat betreft drugs: dat zou ik niet moeten merken! Ik sta er nu op een andere manier tussen, dan toen ik begon, indertijd met die fanclub van de Fab. Ik ben nu wat ouder geworden. Soms kun je echt iemand helpen. Weet je, ik studeer eigenlijk wiskunde om leraar te worden, dat lijkt mij erg fijn." .Er is een kleine moeilijkheid schijnbaar aan de ingang van de zaal. Een paar strijdlustige vetkuiven, wie de toegang ontzegd is, proberen toch binnen te komen. Na een langdurige woordenwisseling druipen ze af. „Moet je eens horen" zegt een lang harige jongeman, die zich er ook mee bemoeid heeft, „ik hou eerlijk helemaal niet van vechten, echt niet. Maar hier is een sfeer van geluk en vrede. En die moet niemand proberen te verstoren. Dan wordt ik ontzettend kwaad, daar wil ik werkelijk wel voor vechten." Hij kijkt de zaal rond, ziet heel deze kleurige jonge wereld, deze jon gens en meisjes, zijn vrienden. Op het toneeltje zit Martin, praat, draait platen. Morgen is het maandag. Maar dit is zijn wereld. Terwijl alle agressi viteit nu uit zijn stem verdwenen is, herhaalt hij nog eens: hier is een sfeer van geluk en vrede. JOOP ROELAND

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 22