67 Maar als we er van uitgaan dat er binnen een tijdsbestek van anderhalf jaar door een of andere oorzaak een opgraving moet plaatsvinden, dan durf ik te garanderen dat overkisten nood zakelijk is. Daarom is het ook van belang dat mensen die een vezelkist bestellen de prijs hiervan ligt immers aanmerkelijk lager dan die van een eikehouten kist door de bedienaar even op deze bezwaren worden gewezen. Ook al is een op graving een zeer uitzonderlijk geval. Een heel ander chapiter is dat er zich (zeer sporadisch) gevallen voor doen van het afleveren van een vezel- kist, terwijl er een eikehouten kist is besteld. Het verschil tussen twee soorten is voor een leek nagenoeg niet te ontdekken, omdat er over het vezel een keurig fineerlaagje is aange bracht". Komen deze gevallen inderdaad maar heel sporadisch voor Paludanus (voorzichtig): „Begrafe nisondernemingen met een goede naam kunnen zich zo'n misstap niet veroorloven. En ze zullen zich er ook niet aan wagen. Maarde mensen moeten er al tijd op voorbereid zijn, dat het wel eens zou kunnen gebeuren. Want wanneer het eenmaal heeft plaatsge vonden, is een dergelijke corruptie vrijwel niet te bewijzen. Als men het vermoeden heeft, dan zou er, als enige mogelijkheid, een opgraving dienen plaats te hebben. En ik denk, dat de familieleden of nabestaanden het nooit zover zullen laten komen". Wie dacht dat het werk van Van Gogh en Paludanus, de enige twee Schiedamse lijkkistenbouwers, uit sluitend bestond uit het van 's morgens acht tot 's middags vijven in elkaar spijkeren van een cocktail van lijk kisten, komt bedrogen uit. Het be hoort ook tot hun taak om overledenen te kisten en zo gewenst af te leggen. „Of het een afgrijselijke taak is", vraagt Paludanus, ,,ja, toen ik een jongen was. Je had nog nooit een dode gezien. Maar je moest er door heen je pakt ineens beet. Maar nu moet je de oorlogsjaren niet meetellen. Toen liep ik met mijn broekspijpen opgerold tussen de puinresten te zoe ken naar slachtoffers. Als je dan vraagt of het een afgrijselijke taak is, dan zeg ik volmondig ja. Maar voor de rest moet je het als je werk beschouwen. Niet dan? Het is alleen zaak, dat je je niet onverschilliger voordoet dan je in feite bent. Trouwens ik ben niet onverschillig. Als ik een jongen of een meisje van amper twintig jaar of een moeder van zovele kinderen moet kisten, dan heb ik 't tegen jou gezegd toch knap benauwd. Familieleden vragen wel eens of ze er bij mogen blijven. Ik heb daar nooit

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 19