namen we loen een prop kranten papier mei een touwtje eromheen en dan gingen we voetballen. Dal ken in iedere straal. Dal kan nu niet meei met al die auto's..." PUTJEBAL LEUK BAANTJE 57 Frans Steenbergen („Spelen om een rolmops of een zure haring") is de oudste van de drie. Hij speelde bij SVV rechts achter en is nu 48 jaar. Zijn beroep is chef bij een machine fabriek. Slechts één keer speelde hij een interlandwedstrijd: „Dat was een vergissing", zegt hij zelf. Hij is ook nog eens een halve wedstrijd ingevallen. Cock van der Tuyn („Zó'n klein pest pootje") is 44 jaar. Hij speelde 11 interlands. Hij werkt als magazijnbeheerder bij Wilton-Fijenoord. Van der Tuyn speelde bij Hermes-DVS en als binnenspeler scoorde hij menig doelpunt. Jan van Schijndel („Voor mij was het Wilhelmus genoeg") is met zijn 42 jaren de jongste van de drie. Toch speelde hij de meeste interlands: namelijk 17. Hij verwierf de bijnaam van „de man met de uitschuifbare benen". Als halfspeler haalde hij in interlandwedstrijden altijd een 10. Van Schijndel viel ook nog op andere punten op wanneer hij in het veld liep. Hij droeg altijd een zakdoek rechtsvoor tussen het elastiek van zijn voet bal broekje. Waarvóór is de toeschouwer nooit duidelijk geworden: hij gebruikte de zak doek nimmer. Waarom werd juist de voetbalsport de hartstocht van Van SchijndelSteenbergen en Van der Tuynl Van der Tuyn: „Ik had drie broers die in Hermes speelden. Ik ging dus ook de straat op met een tennisballetje. We speel den putjebal. Tja, dat dee je zo.Maar, vergeet niet, er was vroeger niks anders. Ja, natuurlijk, gymnastieken en zwemmen en je dook 'es van die brug over de Poldervaart af. Maar dat was dan ook alles. Volleybal en basketbal kenden wij nog niet". Steenbergen„Kijk, als kind ging je de straat op en je kwam een buurjongetje tegen en die kwam weer een buurjongetje tegen en dan koos je het eenvoudigste middel. Net zo als in Brazilië de jeugd nu doet, namen we toen een prop kranten papier met een touwtje eromheen en dan gingen we voetballen. Dat kon in iedere straat. Dat kan nu niet meer met al die auto's. Naar mijn smaak moet onze generatie de jeugd veel meer opvangen. Wat hebben de jongeren nou? In het buiten land, daar wordt véél meer aan sport gedaan. De woensdag middag is daar geen slentermiddag, maar een recreatiemiddag. Ik noem alleen maar Engeland even. Maar hier, hier worden de kinderen in de sport gestraft: „Heb je wat verkeerds gedaan? Dan niet sporten vanmiddag." Nee, er moet veel meer voor de jeugd worden gedaan.Want dat buiten spelen, zoals wij dat nog konden doen, dat kunnen zij niet meer." Van Schijndel„Jawel, maar daartegenover staan nog zo veel dingen die ze kunnen doen, waarvan wij nog nooit hebben gehoord. Mijn dochters tennissen, ze zitten bij een goeie handbalclub Steenbergen: „Ja maar dat moet je nou niet zeggen omdat mijn dochters nou toevallig ook bij die goeie club zitten en jouw dochters opleiden Van Schijndel: „Alles goed en wel. Maar om op het eerste terug te komen, ik geloof dat je gewoonweg dat gaat doen waar je het beste in bent. Voor mij is voetbal totaal. Maar de jeugd van nu kan als ze wil twee sporten naast elkaar be oefenen. Kijk, als ze het willen vinden zoeken ze het wel op." Heeft de populariteit van de drie hen nog voordelen gebracht Van der Tuyn: „Je was populair, destijds. Maar dat was dan ook alles. Want ik ben er niet beter van geworden. Maatschappelijk gezien, bedoel ik. Zeker niet. Ik vond natuur lijk wel voldoening in mijn sport, maar er was niemand die eens even naar me toekwam en zei: Zeg, Cockie jij voetbalt nou zo lekker, nou heb ik nog een leuk baantje voor je." Steenbergen: „Ik vind wel dat je er voordeel van hebt. Niet direct maatschappelijk, maar toch heb je altijd nog wel een beetje voorspraak van de mensen. Maar het gaat er nou juist om dat je die voorspraak waar maakt." Van Schijndel: „Wat Frans zegt is waar, maar toch valt dit moeilijk uit te maken, vooral in mijn vak. Ik ben ambte naar. Het kan best wezen dat ik van mijn populariteit voordeel heb gehad, maar dat zullen ze me echt niet vertellen." -►

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 9