87 het dagelijks aan zijn omzet en de aard van de verkoop. Schiedam wordt een moeilijke stad zodra je niet te maken hebt met de directe levensbehoeften. Bouwmeester zegt het alleen vriende lijker: ,,Het moet hier groeien, maar dat wisten we al voordat we begonnen. Schiedam is een moeilijke stad, nauwe lijks ingesteld op de dingen die wij brengen. Dat is natuurlijk niet deni grerend bedoeld, daarmee krijg je in elke stad te maken. De moderne vorm geving als handelsartikel, industriële vormgeving en binnenhuisarchitectuur zijn per slot nog heel jonge begrippen en het kost heel wat moeite om ze als nuttig inplaats van alleen maar als goed betaalde aardigheden te integreren en daarbij is Schiedam dan nog eens extra geremd. Neem alleen maar het feit dat het gemiddelde inkomen hier door de aard van de industrie hier behoorlijk aan de lage kant is. Wat dat aangaat zou je kunnen zeggen dat we hier averechts hebben moeten werken. In de grote stad ga je als binnenhuisarchitect pas van start als je eerst een paar grote ont werpen hebt kunnen maken. Hier in Schiedam moesten we gelijk met dingen beginnen die goed in de markt lagen". Jan Bouwmeester weet ook de facto ren te noemen waarom het publiek in Schiedam reageert zoals het reageert en niet zoals in andere steden. Het gemiddelde inkomen is er één van, maar hij noemt ook als zodanig de overheids-bemoeienis. ,,Een publiek moet worden gevormd": zegt Jan Bouwmeester, ,,en niet alleen door ons en door de geïllustreerde pers maar ook door de overheid. Kijk maar naar steden als Rotterdam en Amster dam, maar dat zijn natuurlijk wel de grootste, maar neem bijvoorbeeld Delft: daar hoef je niet te proberen als winke lier, wat je in Schiedam zonder moeite doen kan. Bijvoorbeeld brancheverdeling, in bijna alle behoorlijke gemeenten in Nederland houdt het gemeentebestuur zich daar mee bezig, in Schiedam niet, Schiedam kan het kennelijk niet schelen of de binnenstad er, voor wat betreft de winkels tenminste, behoorlijk uitziet. Etalages dicht op de Hoogstraat, nie mand die het ook maar een fluit interes seert en evenmin schijnt het het gemeen tebestuur wat te doen als één van de beste verkooppunten in de stad volledig wordt bezet door ijskasten en woning textielhandelaars, maar vergeet niet, ook die brancheverdeling heeft te maken met de opvoeding van het publiek. Je moet het niet alleen zien vanuit het oog punt van de handel alleen, maar ook vanuit de voorlichting die wij nood zakelijk moeten geven en juist dat is het wat door een verkeerd gericht overheids beleid als eerste de nek wordt omge draaid. Neem nou de Dam. Dat kan je met goed fatsoen geen winkelstraat meer noemen; een straat met anderhalve winkelier die nog net niet is afgebrand, wees eerlijk. Toch zou de gemeente er iets aan kunnen veranderen, bijvoorbeeld als ze de afgebrande ruimtes zou vullen met vitrines, zodat de etalagerij on onderbroken zou zijn. Maar zelfs dat, wat in een andere stad een voor de hand liggende oplossing zou zijn, schijnt men hier in Schiedam niet te kunnen bedenken". „Vandaar", zegt hij, „moet het publiek hier anders worden benaderd. Je moet een relatie laten groeien tussen jezelf als architect-woninginrichter aan de ene en het publiek aan de andere kant. Je kan wel een winkel openen en hem volzetten met fijne dingen, maar dan bereik je nog niets. De Schiedammer moet eerst een zekere drempelvrees over winnen. Dat hebben we gezien toen we met deze zaak begonnen, dat hebben we gezien op de Inhabé, hoewel het daar door de heel andere aard natuurlijk wel meeviel en dat hebben we zelfs gezien aan de boetiek die we sinds Pasen achter de eigenlijke zaak hebben. Men heeft de indruk dat alles in een zaak als deze duurder is, dat je hier voor een lamp of een stoel verhoudings gewijs meer moet betalen dan elders. Helemaal waar is dat niet hoewel je aan de andere kant ook weer niet kunt zeggen dat het helemaal niet waar is. Een prijs- vergelijk is eigenlijk niet mogelijk.Wat wij als groep brengen is in negenennegen tig van de honderd gevallen kwalitatief beter dan het echte massameubel, een voudig omdat van de meubelen die wij moeten brengen er minder worden ge maakt met meer zorg en dat brengt de prijs natuurlijk wel iets omhoog. Daar naast koop je dan natuurlijk ook het ontwerp en de exclusiviteit een beetje en ook dat maakt het duurder, maar als je het op de keper beschouwt gaat het al met al toch om kleine bedragen die op

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 15