Groot aantal bedrijven maakte zich los van oude sfeer SCHIEDAM: jeneverstad? door Hans van der Sloot/Foto's: Rob Collette 104 i Wenneker deed de eerste stap met zijn vertrek in na volging van de niet- Schiedamse distillateurs Lucas Bols en Henkes die compleet nieuwe bedrijven hebben opgezet in Nieuw Vennep en Hendrik (Henkes) Ido Ambacht. Het idee, een vaste burcht in ons Schiedam is tanend. Allang is bekend, dat Schiedam niet meer dé jeneverstad van vroeger is. Alleen in naam bestaat ze nog voort als de absolute hoofdstad van de vaderlandse borrel, gerekend tenminste naar het aantal bedrijfsvestigingen per stad. Volgens een opgave van het Produktschap van Gedistil leerde Dranken zijn in Schiedam nog vijfendertig van de totale tweehonderdtwee distilleerderijen in bedrijf, maar dat aantal is breed, zeer breed genomen. Ook de firma's met een heel klein regionaal afzetgebied tellen in dit aantal mee en eveneens een aantal bedrijven dat voornamelijk fungeert als grossier van andermans produkt. Vergelijking van de bedrijfsgrootte en het marktaandeel zal echter een heel ander beeld te zien geven. De pro- duktie van de gehele Schiedamse gedistilleerdindustrie zal dan slechts een gedeelte blijken te zijn van wat de overige distillateurs elders in den lande produceren en nog niet eens een groot gedeelte ook. Er zit iets van een tegenstelling in die vergelijking tussen markt en omvang en aantallen distillateurs. De tegenstelling tussen oud en nieuw, rationeel en traditioneel georgani seerde bedrijven en tussen werken volgens de overlevering en een nieuwe structuur. Veel Schiedamse bedrijven, vooral de kleinere, staan in die vergelijking als de vertegenwoor digers van de traditionele, volgens de overlevering werkende gedistilleerdindustrie. Juist dat aantal bepaalt sterk het karakter van de stedelijke drankindustrie. Die is daardoor nog altijd gebleven zoals de Schiedammers haar graag als ideaal zien: een rustige industrie, gevormd in de opvolging van generaties, vergroeid met de stad, vertrouwd en toch weer onbekend aan de andere kant. Een mooi bedrijf zoals het aan het water wordt uitgeoefend, toeristisch aantrek kelijk al ontbreekt het voorlopig én aan initiatief én aan coördinatie én aan medewerking om dat op grote schaal aan te pakken. Het trieste alleen is, dat een zo georganiseerde industrie in deze tijd nauwelijks meer de kans maakt om zichzelf te blijven. De gedistilleerdindustrie, de distributie en het verbruik van sterke drank zijn de laatste jaren sterk veranderd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 2