a Geen „witte jenever de bij 80°/o van distillateurs SCHIEDAM: jeneverstad? 106 op familiefeestjes wordt verteld. Verhalen over alcohol vergiftiging en dagenlange hoofdpijn zijn uit de lucht ge grepen, al blijven ze hardnekkig de ronde doen. Witte jenever moet voldoen aan dezelfde criteria als de merk- jenevers, al doet ze dat dan ook wel eens met de hakken over de sloot. De lage prijs van de witte jenever zit hem grotendeels in het doorbreken van de onderling gemaakte prijs afspraken, in de meeste gevallen onder gebruikmaking van een nieuwe naam om de markt voor de gevestigde en op kwaliteit gewaardeerde merken te kunnen behouden. Die ontwikkeling heeft zich in het afgelopen jaar ver sterkt doorgezet, zowel voor wat de produktie als de detailhandel betreft. En dat is ook logisch: de mogelijk heid voor iedereen die voldoet aan de objectieve criteria van handelskennis, vakbekwaamheid en kredietwaardig heid om een slijterij te beginnen heeft alleen al in 1968 geleid tot enige honderden nieuwe vestigingen. Dat had weer tot gevolg dat de reeds bestaande handel zich alleen kon verweren door middel van prijsconcurrentie en dat de industrie voor de moeilijkheid werd geplaatst dat het aan tal verkooppunten onevenredig met de vraag is gestegen. En ook dat kan moeilijk anders worden gecompenseerd dan door het innemen van een concurrentiepositie, hetzij door prijsverlaging, hetzij door kwaliteitsconcurrentie. De gevolgen daarvan zijn duidelijk. De slijters, die zich tot dusverre afzijdig van de witte jenever en de verkoopmethodes van de drankenservices hebben gehouden moesten noodgedwongen mee in deze ontwikkeling. Evenals de distillateurs die onder de druk van de omstandigheden zijn uiteengevallen in drie groepen: zij die zich zonder meer aan de prijsafspraken hebben onttrokken, zij die én de oude merken blijven voeren én de witte jenever in hun produktie hebben opgenomen en de verreweg grootste groep van distillateurs (80%) die zich aan de afspraken houdt. Waar het rustpunt in deze ontwikkeling zal komen te liggen is op het ogenblik nog niet te voorspellen. Het Produktschap van Gedistilleerde Dranken laat op het ogenblik door het Nederlands Economisch Instituut een onderzoek instellen. Wat ook de uitslag daarvan zal zijn, men kan veilig aannemen dat de uitkomsten daarvan onder het niveau zullen liggen van hetgeen voor een deel van de Schiedamse industrie aangenaam zal zijn. Juist voor die kleinere en daardoor onbekende merken die het karakter van de Schiedamse gedistilleerdindustrie meebepalen, is de ontwikkeling gevaarlijk en zal het in de toekomst vechten zijn voor het marktaandeel. Dat kan vechten zijn door het benadrukken van de kwaliteits verschillen en versteviging van het merk in de hoop als „statusmerk" te worden gewaardeerd of vechten door middel van prijsconcurrentie, witte jenever dus, zoals kort geleden nog een kleine Delftse distilleerderij zich vaste voet op de witte markt veroverde door het merk Strohalm in te voeren. En hij zal niet de laatste zijn die daarnaar grijpt. HANS VAN DER SLOOT

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 4