foto: Rob Collette 111 Het blijkt dat sommige gemeenten aan deze normstelling niet kunnen voldoen. Toch moet er een beleid gevoerd worden". Wij proeven de voorzichtigheid waarmee conflicten tussen burgerij en overheid worden aangeduid en gaan op zoek naar de manier waarop die belioeftenpeiling zich dan gaat voltrekken. ,,Er is hier duidelijk een historische ontwikkeling waar te nemen. Een eeuw geleden lagen beslissing en uitvoering in één lijn. Nu is de beleidsvoorbereiding even belangrijk als de beslissing. Maar er zijn nog weinig wegen gevonden om de „inspraak" tot zijn recht te laten komen. Men grijpt nu het middel van de hearings aan. Progil is daar een goed voorbeeld van. In de nieuwe Wet ruimtelijke ordening wordt de wens aangegeven van overleg in een vroeg stadium van gemeenteraad, bestuur en bevolking. Per streek moet er een overleg orgaan zijn naast stedelijke overlegorganen. Een van de moeilijke punten is nu of de overheid zich structurerend bezig moet houden of alleen maar faciliteiten moet creëren, huizen, een winkelcentrum of iets dergelijks". Hoe zou naar uw mening zo'n stukje sociaal opbouw werk in een nieuwe wijk tot stand moeten komen? „Allereerst moet er informatie zijn over de samenstel ling van de bevolking. Als men dan bijv. alle Limburgers bij elkaar zou krijgen, zou daar een aanzet tot vereni gingsleven in te vinden zijn. Verder zal een bestuur van een wijkcentrum representatief voor de bevolking moeten zijn. Anders heb je geen handvat. Zo hebben de kerken altijd al een functie gehad. Als de overheid faciliteiten verleent, zal de bevolking het verder moeten doen. Ik heb bezwaar tegen stedebouwkundigen die een mooi

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 9