/'*r 193 was er een fatsoenlijke sloot en «een sleuf tussen de huizen waarin het vuil van maanden ronddreef en de directe omgeving; eindigde niet hij de achter ramen van de iets welgesteldere!!. Kr was tenminste ruimte naast en tussen de huizen. Kr was licht en lucht; lucht zonder de penetrante stank, zoals die eeuwig hing in de Vlaardingerstraat en de Zijlstraat. Men leefde er vrijer, gemakkelijker en hoewel er 1111 in de overwegingen van de stichters een stuk „arm maar netjes" ideaal lijkt te zitten: ze deden iets ze probeerden hun kritiek op Schiedam gestalte te geven en dat in een tijd dat men daar allerminst ge voelig voor was. Ze trachtten het antwoord, dat ze wilden geven op de bestaande toe stand te formuleren en ze deden dat grondig. Ze stampten er een woon wijk je voor uit de grond, beantwoor dend aan hun idealen. Ze gaven gratis abonnementen op het badhuis aan de bewoners van hun wijk. Ze stelden gegadigden op voor de woningen. Ze toonden gevoel, wat heel wat was voor een tijd waarin men nog rustig zei: „en ik moet bijkans lagchen 0111 de teergevoelige men- schenvrienden dezer eeuw die over zodanig volkje kunnen spreken alsof het van menschenwaarde bewustzijn had". Ze probeerden te verheffen en te verbeteren waarvoor ze honderd jaar lang I11111 huizen en hun mensen want dat is dé reden dat het Nieuw- sticht zo anders is zo gewetensvol als mogelijk hebben verzorgd. En daarom is het jammer. HANS VAN HER SLOOT

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1969 | | pagina 17