Op zoek naar het geheim van het gilde der jeneverologen - praten over eesten en foezels, gist en omzetting Door Hans van der Sloot Foto's: Rob Collene TT ET idiote is, dat haast niemand Ai iets van moutwijn weet. Jenever kent iedereen en iedere Schiedammer heeft voor feesten en partijen wel een beschrijving van de manier waarop het wordt gemaakt; iets met ketels en vuren en veel roodkoper en zo. Er zijn er zelfs die de verschillen kennen tussen witte en zwarte jene ver en oude en jonge, al worden de rechte inzichten daaromtrent toege wezen aan het uitstervend ras der brandersknechts: het geheimzinnige gilde van oude mannen in wier duis tere zielen de geheimen van het je- neverstoken hoog liggen opgetast. Aan hen behoort de kennis, de weten schap hoe van een graankorrel te genwoordig suikerbiet jenever kan worden gemaakt. Zij bezitten het ver mogen tot onderscheid en zij alleen weten het juiste van de witte en zwar te jenever en oude en jonge. En ze houden het voor zich. De geheimen blijven opgetast, duis ter en als een belangstellende leek in hun omgeving aan een niet of nauwe lijks geïnteresseerde vertelt dat het verschil tussen jonge en oude klare daarin is gelegen dat jonge direct van de ketel wordt gedronken en oude eerst na jaren en jaren rijping op ei kenhouten fusten kan worden genut tigd. uit hun kritiek zich in een lachje en niet eens een meewarig. Het lachje van de kenner, de weter, de magister die het geheim van de oude jenever diep in zijn binnenste bewaart; naast de finesses van de wit te en zwarte jenever en de moutwijn. Kennis van moutwijn betekent in 232

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 8