91 tijd had zij zich „in dc problematiek'" van het Middelbaar Onderwijswezen gestort. We begonnen met het bestuur te completeren: mevrouw C. Nolet-Die- pen, pastoor Blok en de heer Van Zuylen waren de volgende slachtof fers. (Later is de heer Van Zuylen opgevolgd door dokter A. L. J. Kunzc, die de voorzittershamer hanteerde.) Ik weet niet hoeveel bezoeken en brieven er naar „Den Haag" moesten vóór we toestemming (dat wil zeggen „subsidie") kregen om een h.b.s. B te beginnen. Omdat het bestuur intussen uit gebreid met de heer Frans Schrijver en iemand uit Vlaardingen „voor uitstrevend" was, u mag ook zeggen „eigenwijs" kozen wij een classi cus als rector. Dan kon er het tweede jaar Latijn gegeven worden, want we wilden er een compleet lyceum van maken, h.b.s. A plus B, een m.m.s. en een gymnasium. Het was de bedoeling dat het een Dalton-school zou worden. Achteraf moet ik zeggen dat „Den Haag" ons niet erg welgezind is geweest, waar door er na enige jaren een ernstig conflict dreigde. Toen het gymnasium aan zijn derde jaar moest beginnen was er geen geld voor docenten Latijn en Grieks ook niet voor onbevoeg den. De gemeente en provincie hadden ons met veel hangen en wurgen aan voorlopige subsidie geholpen, maar dat hield plotseling op. Daar zaten we dan met een stel houten schoollokalen, driehonderd leerlingen, een docenten corps en geen geld. Ik geef het je te doen! Dat wij weken achter elkaar niet slapen konden van zorg was bijzonder ellendig, maar hielp geen cent Er bleef slechts één oplossing: „De failliete boedel overdoen aan een orde". Na veel zoeken vonden wij de paters Augustijnen bereid het zinken de schip drijvend te houden, echter met enige voorwaarden: De paters zouden zelf het bestuur voeren, zelf een rector en een con rector benoemen en eens zien welke afdelingen gehandhaafd konden blij ven en wat zou moeten vervallen. Het gymnasium werd afgevoerd. De leer lingen van die afdeling moesten elders een plaatsje zoeken. De rector en de conrector moesten hun ontslag aan bieden. Wat met zoveel enthousiasme was begonnen er lagen al schetsen voor een officieel gebouw panklaar werd een drama. Gelukkig is alles uiteindelijk keurig op zijn pootjes terechtgekomen en het komende jaar zullen zelfs de eerste gymnasiumdiploma's worden uitge reikt. In het bijzonder fraaie boekje dat bij gelegenheid van de opening der school is uitgegeven kunt u alles uit voerig lezen. Het afgedankte bestuur van weleer geniet weer volop van zijn nachtrust, de paters Augustijnen hebben er een welvarend bedrijf van gemaakt, ouders en leerlingen kunnen tevreden zijn. BEN VINCENT De aula tijdens de officiële opening.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 11