Geen spelen met modellen maar topsport Vliegtuigen bouwen bi( the Crusaders door Peter v. d. Boom foto's Jack v. Raay 92 Voor de knutselaars en hobbyisten onder ons levert het besteden van de vrije tijd geen enkel probleem op. Dag in dag uit zitten zij die tot deze cate gorie behoren over hun werkstukken gebogen, om ze zoveel mogelijk te vervolmaken. De botenbouwers, de modelspoorconstrueteurs, de zondags schilders en om de reeks, die nog veel langer is te maken, maar ineens te be sluiten de luchtvaartenthousiasten, zoals die bijvoorbeeld zijn vereend in de luchtvaartclub the Crusaders, die hun domicilie in Schiedam hebben. Nu moet u over deze club vooral niet te gering denken, want dat is iets waar men in de kringen van the Crusaders veel last van heeft. Jaap Kappelhof (29) die tijdens nationale kampioenschappen al ver schillende malen in de prijzen viel en zelfs ons land al eens op de Europese kampioenschappen vertegenwoordigde, kan zich over het onbegrip van de grote massa voor zijn favoriete bezigheid zelfs nog wel opwinden. Hij zegt ervan: ,,Wat wij doen is geen spelen met modellen. Neen, wij doen aan top sport. Je moet over een uitstekende conditie beschikken wil je kunnen mee komen. Dit jaar bijvoorbeeld heb ik de uitzending naar de Europese kampioen schappen gemist door een gebrek aan conditie. Tijdens de selectie-wedstrijden werd ik vijfde omdat ik gewoon gebrek aan adem had. Dat zal me overigens een volgend jaar niet meer gebeuren. Komende winter ga ik weer trainen en reken erop dat ik in 1971 weer bij de EK aanwezig ben". Jaap Kappelhof is de vrije vlucht specialist van the Crusa ders. Met zijn zweefmodellen (dus zonder motor) waarvan hij er steeds vijf in een speciaal geconstrueerde kist met zich meevoert, neemt hij deel aan wedstrijden door het gehele land. Bij deze vrije vluchten moet het model aan een lijn woiden opgetrokken en in de rondte worden gevoerd. Zodra diegene die de lijn vasthoudt merkt dat het vliegtuig omhoog wil en dat betekent dat er termiek (opstijgende warme lucht) aanwezig is, gooit hij de lijn los. De bedoeling is nu dat het zweef vliegtuig drie minuten in de lucht blijft. Door een klokmechanisme daalt het model zo het al niet eerder is neer gekomen precies na die tijd. Het vliegtuig moet dan worden opgehaald waarbij van een zendertje gebruik wordt gemaakt en weer naar het start punt worden teruggebracht. Precies een uur na de eerste poging moet de tweede worden uitgevoerd. Op nationale wed strijden gebeurt dit vijf maal achtereen en op de Europese Kampioenschappen zelfs zeven maal. Alles moet lopende worden gedaan. Snapt u nu waarom Kappelhof over conditie praat? Je moet van goeden huize komen om dit vol te kunnen houden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 12