Achter het kind rijst altijd de moeder op 88 kind, wiens vader nog studeert en moeder verdient de kost. Dertig procent van de kinderen komt uit een gezin, waarin moeder werkt voor een zeker doeleen auto, een wasmachine, een eigen huis. „U staat er versteld van hoeveel mensen uit flatbouw weg willen" zegt Annemarie Dijkstra. Een groot deel van de moeders (want achter het kind rijst altijd de moeder op) verkommert in een flat, vooral zij met een goede scholing. Na het programma van de Ombudsman op de televisie kwam een groot aantal aanmeldingen binnen bij het kleuterdag verblijf Bambi. Onderwijzeressen, een analyste, een verpleeg ster, een steno-typiste vroegen plaatsing voor hun kroost voor de tijd dat ze zelf buitenshuis werkten. Annemarie Dijkstra: „Vaak is zo'n moeder binnen een paar weken helemaal opge fleurd door haar baan ze staat weer fris tegenover de gezins verantwoordelijkheid en kan eens even afstand nemen van de huishoudelijke beslommeringen". U, die wellicht medelijden voelt opkomen met de kinderen van die moeders, moet wel weten dat zelfs kinderartsen kleine kinderen naar het kinderdagverblijf verwijzen. Het kind wordt er zelfstandiger; het krijgt contact met leeftijdgenootjes; de moeder staat onbevangen tegenover hem en hij kan worden geobserveerd door anderen. Mevrouw H. Albarda-Hankes Drielsma, kinderarts in Den Haag, bestrijdt de hypothese dat het jonge kind het beste is bij de moeder. De praktijk laat zien dat er veel gevallen zijn waarin de plaatsing in een speelgroep of dagverblijf bijdraagt tot de verbetering moeder-kind ver houding. „Heel wat ongelukken met levenslustige jonge kinde ren in huis zijn te wijten aan overbelasting, gejaagdheid, ge prikkeldheid van moeders. Belangrijk is de kwaliteit van de verzorging door de moeder, niet het aantal verzorgingsuren". In veel gevallen wordt ook eenzaamheid van het kind (door het wonen in een flat, het nakomertje, het enigst kind) als reden voor plaatsing opgegeven. En de kinderarts B. Henge- veld te Arnhem wijst erop dat in verreweg de meeste gevallen het kind in zijn eerste levensjaren een hechte band heeft met één persoon. De kleutermoeder, die niet opgewassen is tegen haar taak, kan een ontwikkelingsbedreiging vormen voor het kind. In de jaren 1965-1968 werd door een groep artsen en wijkverpleegsters in Gelderland bij duizend kleuters van l^jaar nagegaan of zij al dan niet in ontwikkeling bedreigd moesten worden genoemd. Bij 226 van hen was dat het geval. Een slechte woonsituatie was 37 maal de oorzaak, een verzorgings tekort 54 maal, pedagogisch onvermogen 42 maal en andere belastende gezins-situaties67 maal. Er is reden om aan te nemen dat het in Schiedam niet veel beter zal uitvallen. De hechte band met één persoon is lang niet altijd een garantie dat het kind opgroeit onder gunstige omstandigheden. Con clusie: een kinderdagverblijf is een vormingsinstituut met een maatschappelijke inslag. Annemarie Dijkstra: „In Schiedam is een kleuterschool voor driejarigen een schreeuwende noodzaak. Begeleiding van mijn kinderdagverblijf en andere in de stad door een kinderarts en maatschappelijk werker is dringend noodzakelijk. Mogelijk komt die medisch-sociale zorg er wanneer de Kruis-raad is opgericht. (Wanneer u dit leest is het waatschijnlijkal een feit.) Billijk zou zijn een subsidie per kind. Ik vraag f 5,per dag plus BTW, daarvoor werk ik tien uur per dag plus 's avonds administratie. De kinderen krijgen een lunch met vla en fruit en een liga om tien uur. Dat is voor sommige moeders nog te duur. Meerdere peuterzalen zijn nodig, waarom niet één aan gebouwd aan de jeugdhaven Nieuwland, of op dat prachtige stuk land achter de apotheek aan de van Swindensingel? (Het is geclaimd door de Ned. Herv. Kerk voor de plaatsing van een Kerkelijk Centrum maar het is de vraag of dat er ooit zal komen gezien de precaire financiën van de gemeente en de verouderende wijk. J. de VI.) Sinds kort hebben we hier een Werkgroep Kinderdag verblijven i.o„ die beoogt te komen tot crèches met zekere regels. Wij wachten op de resultaten van een deskundig opge zette studie in Rotterdam. Dat spaart tijd en geld. Op grond van die wetenschappelijke gegevens, die voor Schiedam niet veel zullen afwijken van Rotterdam, zal bekeken worden wat er hier noodzakelijk is, aangepast aan Schiedamse eigenheden. Als voorbeeld staat mij voor ogen het Gemeentelijk Dag verblijf Beatrix in Rotterdam; daar hebben ze maar liefst zestig bedjes voor de kleintjes. Ideaal zou zijn een landelijke opleiding tot peuterleidster, die zwaarder moet zijn dan kleuter leidster. Van een peuterleidster wordt meer gevraagd. Mijn doel is ook: een crèche voor iedereen, zelfs voor de laagst betalende werkende moeder. De kosten van het kinderdagverblijf zouden aftrekbaar moeten zijn voor de inkomstenbelasting als kosten van verwerving. Overigens zijn er al firma's, die de kinder gelden betalen voor hun vrouwelijk personeel; ze mogen dat aftrekken van de sociale lasten. In bepaalde gevallen neemt de dienst Sociale Zaken van de gemeente de kindergelden geheel of gedeeltelijk voor haar rekening." Annemarie, vriendelijke, warme persoonlijkheid die gezag paart aan een groot verantwoordelijksheidsgevoel, heeft al werkende zelf ontdekt hoe een crèche het best functioneert. In ons land worden pas sinds kort alle activiteiten die zich bewegen rond de opvang van het jonge kind buitenshuis gebundeld in de Werkgemeenschap Kindercentra. Mevrouw Dijkstra is uiteraard lid en neemt kennis van ervaringen van anderen en praktische suggesties met betrekking tot het alge meen welzijn van onze peuters. Het was voor haar niet zo'n grote verrassing te ontdekken dat haar manier van aanpak steeds de juiste was geweest. Haar vrouwelijke intuïtie had haar niet in de steek gelaten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1970 | | pagina 8