215 Hoe graag iedereen ook wil helpen: de eerste jaren zal er nog wel niks van komen. Voorlopig moeten eerst nog plannen worden gemaakt over wat men nu eigenlijk met dat Passa ge Theater wil, wie er gebruik van zullen maken en hoe het er uit zal komen te zien. Pas dan kunnen met enige zeker heid beloften worden gedaan. Toch is het zonde, die sluiting van het Passage Theater, hoewel men dat niemand kan verwijten. Al lang was bekend dat het Passage Theater on rendabel was. Het Tuschinsky-con- cern maakte daar geen geheim van, integendeel. Op alle mogelijke ma nieren liet ze blijken dat ze het thea ter één van de laatst overgebleven bioscopen die geheel was gebouwd naar de opvattingen die Abraham Tuschinski over HET THEATER had liever kwijt dan rijk was. De films die in het theater draaiden wer den met de dag ouder en minder van kwaliteit en aan het uiterlijk van de bioscoop werd op het laatst nauwe lijks meer enige aandacht besteed. Een schoonmaakbeurt van tijd tot tijd was het enige dat er nog afkon. De rest: gaten in de kleden en scheuren in het doek liet men voor wat ze wa ren. Hoe jammer ook voor Schiedam, toch is de houding van het Tuschins- kiconcern wel te begrijpen. Publiek en film hebben behoefte aan kleine goedkoop te exploiteren en handza me bioscopen. Wanneer een theater' als Het Venster eens een slechte film vertoont en dat gebeurt vaker dan de Vensterfanatici zichzelf willen be kennen valt de exploitant zich be paald nog geen builen. Als hem ech ter hetzelfde zou overkomen in het Passage Theater breekt hij gegaran deerd zijn nek. Het Passage Theater met zijn personeel, zijn honderden verlichtingsornamenten, zijn geluids installaties, filmapparatuur, zijn om vang is te duur voor deze tijd. Het is een weelde gebleken die Schiedam zich niet langer kon permitteren. Blijft natuurlijk de vraag of we, nu de tent dan definitief gesloten is, ook rouwig moeten zijn om de sluiting van het Passage Theater. Gezien de deplorabele toestand waarin de bio scoop de laatste jaren verkeerde niet. Schiedam, hoe men ook over deze stad moge denken had geen behoefte j aan een dergelijk theater. Dat heeft het publiek duidelijk laten merken. De Passage vervulde op het laatst dan ook nauwelijks nog een functie. Anders wordt het echter wanneer men het Passage Theater bekijkt te gen de achtergrond van zijn eigen verleden. Dan is met de sluiting een instituut, een traditie uit Schiedam verdwenen. Dan is het pas echt zon de, want in de beste jaren van zijn bestaan betekende het Passage Thea ter heel wat voor Schiedam. Neem alleen de grote evenementen maar die het Passage Theater binnen zijn mu ren heeft gehad. De Louis Davids- f t

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 11