geen wonder van verwachten. Het is ook niet zo dat ik overloop van sociaal gevoel maar wel zoek ik naar een leefbaar niveau in dit pand. Ik voel het pur sang als een uit daging 0111 in Schiedam een galerie te beginnen. Ik ben geen negativist, wel een realist. Vroeger was ik wel een negativist, maar als je daarmee begint is succes bij voorbaat uitge sloten. Ik wil het een jaartje probe ren, kijken hoe het loopt." Galerie zwart-wit werd in novem ber van het vorige jaar geopend. Kan Andries aan de Wiel al iets zeg gen over de belangstelling die het publiek tot nu toe heeft getoond? „Als men in de winkel is en er wordt over de galerie gepraat, gaat men gemakkelijk naar boven. Maar de bekendheid moet toch voornamelijk groeien door de tijd." Iedere maand wordt er in galerie zwart-wit een andere expositie gehou den waaraan Andries aan de Wiel zoveel mogelijk bekendheid geeft. „Er worden etsen, gravures, schilde rijen en keramiek tentoongesteld. Zelf heb ik er niet veel verstand van, behalve uiteraard van keramiek. Maar er wordt in ieder geval geen kitsch geëxposeerd." Wie de expositie in de galerie wil gaan bekijken wordt meestal verge zeld door Andries aan de Wiel. „Het is wel eens moeilijk te be palen of de mensen liever op zich zelf de expositie gaan bekijken of dat men liever heeft dat je meeloopt. .Te zou zeggen dat men het 't liefst alleen wil doen. Bovendien liggen er allerlei folders en gegevens over de geëxposeerde materialen. Maar ik enquêteer mijn klanten in de winkel wel eens. En heel merkwaardig, zo'n 80 procent van de mensen vindt het prettig als één van de meisjes met ze meeloopt en adviseert." Andries aan de Wiel gaat het al lemaal eens een jaartje aankijken. Wat, als na een jaar de galerie zwart wit geen onverhoopt succes blijkt? „Dan ga ik het misschien anders aanpakken. Misschien laat ik iemand het dan runnen of zo." Andries aan de Wiel, geen negativist, wel realist. Uit zijn antwoord blijkt wel dat hij het rustig zal afwachten. Blijft succes uit, dan zal hij de moed toch nog niet opgeven. Voorlopig gaat hij beginnen met de entree van de ga lerie enigszins te veranderen, opdat de galerie direct opvalt voor wie over de Korte Dam komt aanlopen. „We (I'iet Slobbe en ik) dachten aan een groot bord in zwart-wit met de naam van de galerie en vrij entree of iets dergelijks. We gaan het licht nog veranderen. Hoe, daar moeten we nog eens over nadenken." Komende exposities? Andries aan de Wiel heeft al een paar namen in z'n hoofd onder andere van Schie dammers als Maarten Kemper met tekeningen en I). Wiegman sr. met schilderijen. De laatste vond het een erg leuk idee. Hij is nu bezig met het vervaardigen van schilderijen die in galerie zwart-wit zullen worden ge ëxposeerd. De streefdatum voor deze tentoonstelling is de maand mei.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 13