Walvis-voorkeur UW MEUBELFABRIEK Priester Doortmont VOOR TEXTIEL Th. M. Bruggeman Iedere koper een KADO Speciale openingsaanbiedingen Klassiek en modern GROTE MARKT 21 - SCHIEDAM TELEFOON 266778- 184834 ook extra afdeling voor bekleden en repareren van UW MEUBELEN Joh. ZAGWIJN LOODGIETERS- en INSTALLATIEBEDRIJF GASVERWARMING Bodehuis „SCHIEDAM" anno 1893 Zo nodig, worden uw goederen ook ofgehnald! D. VAN GEYL Zn. A. „8. 239 singen van ons, maar wetenschappelijk verantwoorde conclusies." En telkens heeft het I.P.M. andere methodes nodig, afhankelijk van het onderwerp van het onderzoek. „De ene keer houden we ons bezig met de houding van de huisvrouw ten opzichte van pindakaas; de andere keer onderzoek je de gevoelens van de Nederlander ten aanzien van lijkverbran ding", stelt drs. Zeldenrust. Wat dat laatste betreft, daaruit blijkt dat het I.P.M. niet alleen maar in de commerciële sfeer onderzoek doet. Ook sociaal onderzoek voor departementen en sociale instel lingen komt regelmatig voor. Het I.P.M. werkte mee aan het grote onderzoek van het damesblad Margriet: „Sex in Nederland" en onderzocht bijvoorbeeld ook de houding van de Nederlander ten aanzien van het parlement. Voor bedrijven worden toekomstige sollicitanten ondervraagd of de werknemer wordt gevraagd naar het beeld dat hij van het eigen bedrijf heeft. Het markt- en opinieonderzoek is iets van de laatste tien jaar en maakt een sterke ontwikkeling mee. Drs. Zeldenrust zou graag zien dat in de toekomst de ontwikkeling zou gaan in de lichting van een eerder betrekken van de onder zoekers bij de produktie van de reclameboodschap. „Nu krijgen wij een reclamespot van 20.000 tot 40.000 gulden voor onderzoek onderhanden en dan komt het voor dat we moeten rapporteren, dat het ding het gewoon niet doet. Een kostbare zaak, want er is vaak heel weinig meer te veranderen. De zendtijd is vaak al besproken en er kan hoogstens een beetje worden geknipt en geplakt." Een mogelijkheid ziet drs. Zeldenrust in het idee van een work-shop, waarin ontwerpers en onderzoekers samen werken aan de reclameboodschap, zodat al in een vroeg stadium proeven kunnen worden genomen en aan de hand daarvan veranderingen kunnen worden aangebracht. „De pre-test van een spot is nu nog te vaak een resultaat van een zenuwen-gevoel achteraf" bij de producent, zo van „heb ik het nou wel goed gedaan", zegt de heer Zelden rust. Vragen waarop de onderzoekers een antwoord proberen te vinden zijn bijvoorbeeld: Heeft de consument na het zien van een spot begrepen waar het om gaat, om wat voor artikel, en weten ze wat ze ermee kunnen doen?; Hoe praten de proefpersonen met elkaar over het artikel?; Gelo ven ze wat beweerd wordt of twijfelen ze? Noch voor „overvoering" van het publiek met reclame, noch voor een gevaarlijk grote invloed van reclame op de mens is de heer Zeldenrust bang. „Ieder mens heeft eigen lijk een ingebouwd mechanisme dat overvoering tegengaat. Hij neemt waar met de zintuigen, maar achter die zintuigen zitten „zeven" die een te grote hoeveelheid prikkels voor de zintuigen tegen gaan. Anders gezegd: de mens ziet en hoort een heleboel dingen die hij onbewust niet wil zien of hem eenvoudig niet interesseren. Als je in een straat loopt, zie je alleen de winkels die je interesseren. De mens selecteert automatisch zijn waarnemingen." De publikaties die indertijd de kreet „Verborgen Verlei ders" de wereld in hebben geholpen, noemt drs. Zeldenrust eenvoudig overdreven. „We moeten juist alle moeite doen om nog enig effect met een boodschap te bereiken. Reclame verandert de mens niet; de mens maakt de reclame. Reclame haakt in op de bestaande normen, laat zien wat de mensen willen zien, is een spiegel van de maatschappij. In reclame zitten dezelfde normen als in de leerboekjes op school. Vaak zie je in reclame het appelleren aan de menselijke neiging om weg te vluchten uit de realiteit, de vlucht voor dood en verderf, ziekte en armoede. Reclame bevestigt de bestaande patronen en idealen." Hoogstraat 70 Schiedam Telefoon 26 67 21 Lang* Acht*rw*g 17 T*l. 15 68 66 Matrijzen voor de plastic-industrie Stempels voor de metaal-industri* Stempels voor de grafisch* industrie Graveerwerken Schiedam showroom: Charlotte de Bourbonstraat 29. Tel. 26 77 15. Rotterdam: Mathenesserweg 81. Telefoon 37 46 86. Technische afdeling: Adrianastraat 91. Telefoon 36 39 32. is ook uw bodehuis voor geheel Nederland! Bezorg dus uw goederen Couwenhovenstr. 56-58 Telefoon 26 84 12 voor al Uw verhuizingen Lokaal en Internationaal Meubeltransport, met mo dern materieel en vakkundig personeel Groenelaan 14 Telefoon 268071-263045 Schiedam

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 15