haar beter. Via een verveloze, gam mele trap bereikt men een gang waarin de regelmaat der deuren duidelijk maakt dat dit een gebouw is waar les wordt gegeven. De loka len erachter een oude, duistere kapel wordt gemakshalve ook „lokaal" genoemd zijn volkomen vervallen en ongeschikt voor het werk dat er moet worden verricht. Gelukkig is die huisvesting Vor mingscentrumdirecteur Frans de Valk memoreert dat met duidelijke opluchting niet meer van lange duur. Het volgende cursusjaar kan het Vormingscentrum beschikken over een nieuw gebouw, een houten nieuwbouw in de buurt van het station. Voor het Vormingscentrum betekent dat een hele verruiming. In de eerste plaats biedt het nieuwe gebouw voldoende ruimte om de wekelijks 200 cursisten naar behoren te kunnen ontvangen en in de tweede plaats ligt het voor de leerlingen uit Maassluis en Vlaardingen wat gunstiger. Het Vormingscentrum bestaat op het ogenblik bijna een jaar. Het kwam vanuit de Mater Amabilisschool tot stand door toedoen van de wer kende jongeren zelf die aandrongen op een naleving van het al langer bestaande voorwaardelijk arbeids- verbod, dat inhoudt dat werkende jongeren onder de zestien één dag per week een vormingscentrum of een leerlingstelsel moeten bezoeken. Wat verstaan wordt onder leer lingstelsel omschrijft de minister duidelijk. Wat een vormingscentrum nu eigenlijk moet doen komt wat minder uit de verf. Algemeen maat schappelijk vormen, zeggen de richt lijnen, maar ook dat is zo vaag, dat het ene vormingscentrum hemels breed van het andere kan verschillen. Het Schiedamse vormingscentrum gaat er bij haar werk van uit, dat een mens niet van brood alleen leeft en dat persoonlijk ontplooiing, een verbrede algemene ontwikkeling en een stuk maatschappijvisie zeer be langrijke zaken zijn. „Eén dag in de week", zegt Frans de Valk, is dan natuurlijk niet te veel. Zeker niet als je ervan uitgaat dat de jongeren in hun vorig onder wijs niet gewend waren zelfwerk zaam te zijn, zelf een mening te vormen en op creatieve wijze iets te maken of te doen. Daarom ook hebben we besloten niet te vervallen in het vrijblijvend zo-maar-wat-doen met de jongeren die verplicht worden hier naartoe te komen. We proberen echter ook niet door te slaan: het op strakke schoolse wijze inpompen van kennis. We willen daartussen in blijven door in samenwerking met de groepen zelf te proberen de jongeren wat mee te geven, waaraan ze later iets kunnen hebben. Een consequentie daarvan is dat we wat gangbare opvattingen over het onderwijs over boord hebben moeten zetten. Het onderwijs zoals dat op scholen wordt gegeven biedt niet de mogelijkheden die wij zoeken. Er is, en dat is jammer, ook niet voldoende literatuur over. Er be staan geen boekjes waarin staat wat je met groepen moet doen als je ze op onze manier wilt benaderen. Daarom hebben we ook gekozen voor het werken met projecten, waaruit we telkens één, twee maan den van te voren planden aan welk thema we wilden werken en de manier waarop we de jongeren hetzij door discussies, films, excur sies, creatief spelen of door het maken van muurkranten erbij konden betrekken. Soms konden we ook handenarbeid in zo'n project

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 16