251AM I 1 A. Noordzij li. i! Geron bestaat dit jaar 25 jaar: een feit dat in alle dagbladen al uitgebreid is gememoreerd. Toch wilde de redactie van de SG niet achterblijven. Een goed deel van die vijfentwin tig jaar hebben Geron en de Schiedamse Gemeenschap tenslotte hand in hand door gebracht en dat mag best eens een keertje extra worden gezegd. Hoe Geron zich in die 25 jaar ontwikkelde van bescheiden amateurclubje tot Schiedams en zelfs Nederlands beste toneelvereniging, vertelt voorzitter Noordzij in het onderstaande artikel. 62 I Ik vind het bepaald niet gemak kelijk en eenvoudig om te schrijven over onze amateurtoneelgroep „Ge ron". Niet eenvoudig, omdat een voorzitter nauwelijk in staat geacht mag worden om objectief te blijven. Immers, wat onze toneelgroep in de afgelopen vijfentwintig jaar gepres teerd heeft, is waarlijk niet gering. Alleen al het aantal voorstellingen haalt de tweehonderd, dat wil zeggen, acht per seizoen. En dat alles door mensen die uitsluitend in hun vrije tijd moeten repeteren, soms twee of drie avonden per week en daarnaast nog tijd en energie moeten overhou den voor decorbouw op zaterdagoch tenden. Mede dank zij een groot improvisatievermogen van verschil lenden van onze mensen is het alle jaren door nog gelukt om alles op tijd klaar te hebben. Evenals zoveel andere verenigingen is „Geron" opgericht kort na de tweede wereldoorlog en eigenlijk uit de nood geboren. Immers, de oudere jeugd, ook de gereformeerde jeugd had gelegenheid nodig om de jaren lang opgekropte spanningen af te reageren en zij wilde de teugels dan ook gevierd zien. Tegenwoordig doet zij dat door een happening in het Kralingse Bos of op het Engelse eiland Wight, doch vijfentwintig jaar geleden deed men het wat kalmer aan en begon aan een toneelstukje. Zelfs dat bleek niet zo eenvoudig, want binnen het raam der bestaan de gereformeerde jeugdverenigingen bleek toneelspelen niet mogelijk. Om die reden werd op 22 juli 1946

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 18