op die onderscheidingen zijn we allemaal even trots en dat steken we niet onder stoelen of banken 63 de Gereformeerde Reciteervereniging „GEReformeerde ONtspanning" kort weg genoemd „Geron" opgericht. Al heel snel werd duidelijk, dat „Geron" op tijd was opgericht want door het toneelspel in gereformeerde kring werd in een grote behoefte voorzien. Zo zeer zelfs, dat binnen enkele jaren ongeveer twaalfhonderd donateurs hun financiële steentje bij droegen tot het verder uitbouwen van een amateurtoneelgroep binnen eigen kring. Dit enorme aantal donateurs gaf niet alleen een grote financiële injectie, doch nog belangrijker voor de jonge toneelgroep was de morele steun welke zich daaruit manifesteer de. Weliswaar is het aantal donateurs in de loop der jaren ongeveer gehal veerd, doch „Geron" weet zich nog immer moreel gesteund door de ge reformeerde achterban. Hiervoor is onze amateurtoneelgroep nog steeds dankbaar, omdat zonder hun finan ciële bijdrage „Geron" nooit in staat geweest zou zijn om zulke schitteren de successen te behalen. Want to neelsucces moge dan niet identiek zijn aan geld, zonder dit geld zou het absoluut onmogelijk geweest zijn om beroepsregisseurs te engageren, de basis voor de grote successen, en hadden evenmin de grote en dure decors gebouwd kunnen worden. Natuurlijk had „Geron" ook kun nen doorgaan zonder beroepsregis- seurs, ook onze eigen groep heeft heel goede regiekrachten, doch „Geron" wilde doorstoten naar een hoger ni veau en dat zou uiterst moeilijk te realiseren geweest zijn met amateur regisseurs. Dat deze opzet gelukt is moge blijken uit de behaalde resul taten van pakweg de laatste twaalf jaar. Uiteraard moet er binnen de eigen groep ook het goede materiaal aanwezig zijn, doch met een vakbe kwame regisseur gaat dit materiaal ook nog gestalte krijgen en glanzen. Voor het aantrekken van een be roepsregisseur heeft „Geron" zich steeds veel moeite moeten getroosten, niet alleen financieel, ook al is dat nog steeds een der grootste uitgave- posten, doch veeleer om een beroeps- regisseur te vinden welke begrip kon opbrengen voor de geestelijke ligging van onze toneelgroep. Want zijn pro testant-christelijke toneelstukken dun tot zeer dun gezaaid, een protestant- christelijke beroepsregisseur moet waarschijnlijk nog worden geboren. Gesteld mag evenwel worden dat dit nooit tot grote problemen aanleiding heeft gegeven, integendeel, zowel spelers als regisseurs hebben steeds enthousiast samen gewerkt en de ver houdingen zijn altijd zo vriendschap pelijk gebleven, dat meerderen van deze regisseurs onze jubileumvoor stelling hebben bijgewoond. Voor een buitenstaander klinkt één en ander waarschijnlijk wat vreemd in de oren, zeker nu in 1971, doch men dient wel te bedenken dat onze toneelgroep een sterke binding heeft met de donateurs, waarschijn lijk een unicum binnen de Schiedam- se toneelwereld en dan nog niet zo zeer om die sterke binding als wel om die donateurs. Want hoewel „Geron" heus wel eens een stuk op het repertoire heeft gehad waar veel donateurs bedenkingen tegen hadden, hebben dezelfde donateurs mede in sterke mate de koers van „Geron" bepaald. Dit is ook helemaal niet erg, tenslotte hebben zij, zoals al vermeld, „Geron" helpen maken wat het nu geworden is. Daarnaast wil onze to neelgroep toch ook wel erg graag een eigen signatuur bewaren. Welis waar niet specifiek gereformeerd,

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 19