Putter van Gemeentewerken is men aan het tekenen geslagen, maanden geleden. De Rijksdienst voor Monu mentenzorg heeft vele besprekingen gevoerd en heeft het oppertoezicht over de werkzaamheden. Al deze personen en instanties staan er borg voor, dat wat na de restauratie te voorschijn komt geheel verantwoord is. Hoe zal het er zo dadelijk gaan uitzien. Wie dit wil weten, kan te recht bij reeds plaats gevonden hebbende restauraties van oude kas telen. Onder Heenvliet staat de ge restaureerde ruïne van het kasteel Ravestein, restant van een burcht uit circa 1100. Nog dichter bij huis is er de ruïne van het slot te Hille- gersberg, staande naast de oude dorpskerk op de Hillegondaberg. Beide bouwvallen zijn op dezelfde wijze gerestaureerd als nu met de Schiedamse ruïne geschiedt. Beziet men deze restanten, men krijgt een idee van wat er tenslotte zal ont staan. De betekenis van de restauratie behoeft eigenlijk nauwelijks enige toelichting. Zij betekent immers, dat het oudste bouwwerk, dat de stad rijk is, voor de ondergang zal zijn behoed. Het is een historische plaats, want hier ontving Schiedam van Vrouwe Aleida van Henegouwen een aantal rechten, welke de verdere groei en ontplooiing van Schiedam mogelijk maakte. Dat was in 1275, bijna 700 jaar geleden. In de eeuwen daarna heeft het kasteel een rol in de lotgevallen van de stad gespeeld. Een zo sprekende getuige van de historie laat men toch niet verloren gaan? En dat zou gebeuren, wanneer men niet zou hebben ingegrepen! Inderdaad: juist die Schiedammers, wie de ruïne ter harte gaat, mogen tevreden zijn, dat zo dadelijk tegen de achtergrond van het nieuwe stadskantoor (symbool van het heden) er de ruïne zal blijven staan als symbool van het verleden, ja, van de stichting der stad. En wat de nieuwheid van de herstelde ge deeltes betreft, over een aantal jaren zullen zij even zwart zijn als de ruïne vóór de restauratie. Met dit verschil, dat de bouwval er weer enige eeuwen tegen kan. Klimop zal weer bezit van de muren nemen en in de schaduw van de bomen zal men weer kunnen mijmeren en bemin nen. En aldus zal Aleida's schepping weer een romantisch element be tekenen temidden van een wereld vol glas, beton en blik. Wie is er, die zich daar niet over verheugt? 51

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 7