53 Eén van de jongens ziet het experiment duidelijk niet zo zitten. „Ruimte?", roept hij als de groep om een definitie van het begrip ruimte wordt gevraagd. „Ruimte? Nou, Jan z'n hoofd natuurlijk". Er wordt maar kort gelachen. Kahiola van Dam en Jan de Grauw zijn tenslotte niet voor niets geschoolde spelleiders. Reiden doen alsof ze niets hebben gehoord, hetgeen volgens de boekjes de beste manier is om de in alle klassen voorkomende lolbroek de mond te snoeren. „Waar denk je an bij ruimte?", vraagt Fabiola van Dam verder. „De zee", zegt er één. „Een kamer", zegt een ander. „Buiten juf". De bedoeling van het vragenspelletje aan het begin van elke belevingsles „vorm en ruimte" is de kinderen bewust te maken van hun eigen gedachte volgens dezelfde methode die ook de beroemd geworden vraag opleverde: „Welke kleur heeft hoofdpijn". Bij de belevingsles vorm en ruimte ligt het antwoord wat gemakkelijker. Ruimte, hoewel vele malen abstracter eigenlijk dan kleur, is, zeker voor kinderen een stuk mak kelijker te definiëren. De ruimtelijke voorbeelden rollen er als het experiment eenmaal op gang is dan ook uit als knikkers. Een onderwijzer vindt het na afloop maar wonderlijk, dat experiment van Jan de Grauw en Fabiola van Dam. „Wat we hier zagen was een bevestiging van wat we zelf allang wisten", zegt hij, maar als hij doorkrijgt dat dat wel eens als een stukje jaloezie kan worden opgevat, haast hij zich eraan toe te voegen: „Maar natuurlijk doen wij er veel langer over om dat te ontdekken. Om de kinderen zich zo te laten uiten dat je dezelfde resultaten krijgt als we hier hebben gezien, kost ons jaren. U lukt het in twee uur." De leraar is niet voor niets zo verbaasd. Het is inderdaad verwonderlijk wat Jan de Grauw en Fabiola van Dam met een groep doen. Nodig een klas uit 0111 een middag door te brengen in een museum. Vertel ze dat het erom gaat zichzelf te zijn en beloof ze daarbij dat ze niet geremd kunnen en mogen worden door een leerkracht. Laat ze plaatsnemen op een soort ronde judomat onder een vreemdsoortig baldakijn van aan elkaar gezette vitrages, waar doorheen zich de vormen aftekenen van een gigan tische blokkendoos, waarmee ze naar eigen believen een

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 9