of de bijdrage aan het schap niet kan worden besteed aan projecten waarin een grotere laag van de be volking kan deelnemen. Bovendien zou de exploitatie bij hogere retribu ties geen tekorten meer mogen op leveren. De bereikbaarheid van het gebied is ook een punt van betekenis. De instelling van een autobusdienst naar het gebied zou althans de bereik baarheid zeker verbeteren. Met de deelname aan het Bernisse- plan had de gemeenteraad enkele maanden geleden veel moeite. Met 17 tegen 16 stemmen nam men een voor stel aan, toch aan het project mee te doen. Bijzonder veel verzet kwam er van enkele raadsleden, die vonden dat het budget van de gemeente een jaarlijkse uitgave van f 76.000 niet zou toelaten. Gezien de uitslag van de stemming had het weinig gescheeld, of Schiedam had het plan voor de tweede maal van de hand gewezen. Het Bernisseplan was namelijk niet zo nieuw meer. Al in 1966 besloot de Rijnmondraad een basisplan te laten opstellen voor Bernisse, in 1967 volgde de instelling van een werk groep, waarbij bleek dat de gemeen ten via het Openbaar Lichaam Rijn mond de financieringskosten moesten betalen. De toenmalige wethouder Van Bochove voelde hier niets voor, hij vond dat er meer noodzakelijke voorzieningen te financieren waren en wees op het al deelnemen van Schiedam in Midden-Delfland en het recreatieschap Brielse Maas. Een studiegroep moest het in moei lijkheden gekomen plan vervolgens redden. De totale kosten per jaar om het plan te realiseren zouden ongeveer f 950.000 bedragen, waarvoor Schie dam voor 8 procent zou worden aan geslagen, dit naar een verdeelsleutel op grond van afstand, ligging (bereik baarheid) en mate van verstedelijking. Wat Schiedam betreft, is de afstand niet ongunstig, de bereikbaarheid evenwel slecht, zodat drs. Wark in zijn memorandum dan ook geen noemenswaardige verschillen kan vin den wat dit betreft met de Brielse Maas. Er staat tegenover dat een grotere groep Schiedammers van het recrea tieplan Bernisse gebruik zal kunnen maken. Er zijn straks faciliteiten voor wandelaars, fietsers, maar ook voor bromfietsen en automobilisten, zodat het er naar uitziet dat een veel grotere groep dan nu aan zijn trekken zal komen. Via een recreatie-route hoopt men auto's en brommers te kunnen lokaliseren. Op de achtergrond blijft echter de bereikbaarheid spelen: nog steeds zijn er veel mensen, die geen auto of ander voertuig bezitten, nog steeds is er ook de Beneluxtunnel die voor de fietser en bromfietser een hindernis vormt. Ook hier moet dus worden geconcludeerd, dat een rede lijke busverbinding voor een aan vaardbare bereikbaarheid noodzake lijk mag worden genoemd. Naast het project, waaraan de ge meente Schiedam reeds deelneemt en dat, waaraan na het raadsbesluit ook zal worden meegewerkt, wacht een nog veel groter recreatie-project: dat van Midden-Delfland. Een, zij het bescheiden, deel ligt zelfs op Schie dams grondgebied en beslaat een deel van het nu nog landelijke Kethel. Gemeten naar bereikbaarheid en grootte (6000 ha), waarvan ongeveer een derde deel aan dagrecreatie zal worden besteed. In ons door forse stadsuitbreidingen gekenmerkte gebied zal deze groene bufferzone in een latente behoefte aan groen voorzien. Tussen de stadsdelen van Schiedam, Rotterdam, Vlaardin- gen, Maassluis en Delft wordt een groene zone geschapen, die tevens verdere stadsuitbreiding onmogelijk maakt en die aan alle categorieën recreanten ten dienste wil zijn. 81

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 13