DE STRAAl NOG HEEL VAAK SPEELTERREIN Foto's Robert Collette Is het ten onrechte dat we in deze maatschappij zoveel aandacht heb ben voor de mens en de vrije tijd? Dat is het natuurlijk niet, we zijn het daar allen over eens. De mens heeft beslist behoefte aan een vorm van ontspanning, naast een drukke werkkring of een veeleisende school. De behoefte van het kind aan ont spanning is niet minder dan die van de volwassene. Het kind zoekt die ontspanning in zijn spel, dat het hetzij thuis, hetzij buiten beoefent. In de laatste jaren zijn de deskun digen het er over eens geworden, dat men de waarde van het spel niet mag onderschatten. Eerste vereiste: het kind moet dan ook voldoende ruimte hebben om te kunnen spelen. Hier scheiden wens en werkelijk heid. Een dorpsjongen weet niet hoeveel hij vóór heeft op zijn leef tijdsgenoot uit de stad, die in veel gevallen het trottoir als speelterrein moet kiezen, omdat de verkeersweg een te groot gevaar voor hem zal opleveren. Met name voor de jonge bewoner en bewoonster van een oude stadswijk zal gelden, dat de straat speelterrein is, al zullen op en kele plaatsen speelwerktuigen of een zandbak door de overheid of een speeltuinvereniging zijn ingericht. In een nota inzake speelplaatsen en vrijetijdscentra, die de afdeling Openbare Werken heeft opgesteld, wordt de absolute behoefte van het kind aan speelruimte centraal ge steld. Spel is voor de ontwikkeling van het kind noodzakelijk, zegt de nota, en zelfs kunnen „veel ver keerde ontwikkelingen worden voor komen doordat kinderen in hun ver trouwde omgeving hun vreugde en verdriet kunnen „uitspelen" Bij de planning van stadswijken werd in het verleden met deze be hoefte van het kind weinig of geen rekening gehouden. In Schiedam is dat niet anders, al mag worden ge zegd dat Nieuwland en Groenoord er beter afkomen dan de oudere stadswijken. Veel van de benodigde ruimte is opgeslokt door stads-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 18