137 De Havendijk in de Gorzen scheidt twee soorten zielen die op een enkele uitzondering na verre van gloeiend aaneengesmeed zijn. De enige band die er tussen de huisjes en de vijf luxueuze flats bestaat, is die van klant en winkelier en van mevrouw en hulp in de huishouding. „De Gorzen werken voor de flats, het lijkt wel een middeleeuwse situatie van kasteelheer met lijfeigenen", zoals iemand opmerkte. Dit mag overdre ven klinken, toch geeft dat beeld de situatie weer waarin de partijen ver keren en waarbij ze zich alle twee het beste voelen. Immers voor de Gorziaan, Gorzenees, Zuiderling, na men die met wisselend succes worden gebruikt, houden de Gorzen bij de Havendijk op. Daar staan wel die flats, maar daar hebben ze geen be moeienis mee. De flatbewoners op hun beurt lei den ook hun eigen leven en hebben er ook geen behoefte aan in diep gaand contact met de overkant te treden. Een rustig beeld, niaar zou het helemaal waar zijn? Is er hier en daar een spoor van wrevel of irritatie? Een middenstander uit de Gorzen merkt op: „Nou, ik geloof niet dat er wrevel bestaat tegen de mensen uit de flats. Ja, kijk, je hebt natuurlijk nu twee soorten publiek in de winkel, de mensen praten anders, maar verder heb ik nooit iets ge merkt". Een andere middenstander meent, dat het af en toe wel moeilijk is. „Toen wij hier een paar jaar ge leden met de winkel begonnen bij voorbeeld, waren er mensen in de buurt die zeiden: we komen maar niet bij je in de winkel, door die mensen uit de flats. We hebben het toen echt moeilijk gehad de eerste paar weken. Maar langzamerhand kwamen de mensen van hier ook en dan zeiden ze: sommige mensen uit de flats zijn toch wel aardig, ze halen onze kin deren aan, ze praten wel eens". De mensen uit de Gorzen zijn daar erg gevoelig voor, al moesten ze wennen aan de aubergines, de Camembert en de echte kalfsschnitzel, die de winke- VALLEND PUIN liers voor de flats in huis haalden. Dat kan hen verder ook weinig schelen. „Als ze zich wrevelig voelen tegenover die mooie flats, dan is dat omdat zij zelf zolang op een beetje comfort in hun huisjes moeten wach ten", is de mening van een derde Gorzenaar. „Ja, dat comfort begint nu wel een beetje te komen met die renovatie, maar laten we eerlijk zijn, dat loopt hier in Zuid toch jaren achter. Wrevel over het verloren uit zicht hebben we niet. Wat stond hier? Een oude loods van Hasekamp van het haventje tot aan de Lekstraat. Al leen bij het voetbalveld, waar nu de Panoramaflats staan, hadden ze wat uitzicht. Maar toen die flats gebouwd waren, zeiden de mensen: „Nou, we kunnen er nog aardig tussendoor kij ken". Er zou nog niet één procent vanwege dat uitzicht zijn weggegaan. „Ach, de mensen in de Gorzen zijn tevreden met wat ze hebben, ze zijn vaak tevredener en prettiger dan me nigeen in de flats", vervolgt hij zijn relaas, „Ik mag het natuurlijk niet zeggen, dat houd ik mezelf ook steeds voor, maar ik heb liever de Gorze- naren. Als ze je een gulden laten ver dienen, gunnen ze het je voor de volle 100 procent". Eenheid tussen de Gorzen en de flats is er niet en komt er ook nooit, besluit hij. De conclusie dringt zich op, dat er toch van werkelijke moeilijkheden tussen de partijen niet veel sprake is. Het schijnt allemaal op misverstanden te berusten, hoewel pastoor Donkers van de H. Hartkerk er zijn eigen gedachten over heeft die hij echter niet kenbaar wenst te maken. Hij vindt het niet juist om er ook maar iets over te zeggen, bestaande wrevel zou er door aangewakkerd kunnen- worden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 13