138 Hij volstaat niet de mededeling, dat het in ieder geval stukken is verbe terd door het winkelen in dezelfde winkels van de mensen van deze en gene zijde van de Havendijk. Dominee Groenewegen van de Bethelkerk heeft alleen maar zeer po sitieve ervaringen met de mensen die van twee kanten in zijn kerk komen. „Zeer positief, ik kan niet anders zeggen", herhaalt hij nog eens, „de samenwerking is buitengewoon goed, al geloof ik niet dat iemand uit de flats een ander uit de Gorzen zal vragen eens een kopje koffie te ko men drinken, of sherry. Die flats drinken natuurlijk sherry". Hij is van mening dat er natuurlijk een wcl- vaartscheidslijn is, „maar, zegt hij, als de mensen uit de Gorzen een min derwaardigheidsgevoel hebben, dan is het tegenover de Stadhouderslaan, die ze van jongsaf aan kennen. De flatbewoners zijn vreemden, daar staan ze anders tegenover". Ook de flatbewoners hebben nooit iets van vijandigheid gemerkt. Een wel eens gehoord misverstand is, dat zij niet altijd even gunstig denken over de Gorzen. Maar een flatbe woonster zegt over het winkelen daar bijvoorbeeld, dat ze het er veel pret tiger vindt dan in het deel van Schie dam waar zij oorspronkelijk vandaan komt. „Het enige wat me soms wel irri teert zijn de kinderen die aan je fiets sleutelen die hier voor de flat staat. Maar ja, daar kunnen ze misschien ook niets aan doen. Het wordt hun misschien niet anders geleerd", zegt ze verontschuldigend. „Nee, naar meer eenheid met de Gorzen verlang ik niet, maar een eenheid is ook nooit de bedoeling geweest", besluit ze. Een andere flatbewoonster, die eerst een tijd in de Gorzen heeft ge woond, zou het eigenlijk wel graag anders zien. „Ais mijn man morgen zou zeggen: we gaan weer in de Gorzen wonen, ging ik vandaag. Ik vind er hier niet veel aan". Dat komt ook voor, een tikje jalouzie op de Gorzen, waar de mensen onderling een veel hechtere hand hebben dan hij de flats het geval is, waar tussen alle woningen Havendijkjes lijken te lopen. Maar dat is een van de spaar zame emoties die naar de Gorzen uitgaan. Even spaarzaam zijn minder aangename gevoelens in die richting en dat komt het eerst in de winkels tot uiting hoewel er altijd mensen blijven die graag een scheut neerbui gendheid in hun gedrag doen. En dan zijn het toch die winkeliers die dat inct een stalen gezicht weten te verwerken. Tot slot de mening van iemand uit de Gorzen die alleen maar een hekel heeft aan vrachtauto's die weekein den lang voor de flats geparkeerd staan en het uitzicht helemaal be lemmeren. „Weet je wat het is, en dat is heel belangrijk, veel belangrij ker dan die flats die hier bij zijn ge komen: de Gorzen zijn een beetje het stiefkind van de gemeente. De Gorzen met zijn arbeiders heb ben Schiedam groot gemaakt. En nu vergeet de gemeente dat bij het uit delen van haar gunsten. Ze hebben ons het zwembad afgenomen en het Sterrebos, maar ja, de gemeente is niet zakelijk. Ik lach er maar een beetje om. Die flats kunnen 111e niet schelen, die kunnen alleen maar een verbetering zijn voor dit woongebied. We zijn er eigenlijk mee op vooruit gegaan. Kijk, veel mensen uit de flats hebben een hulp uit de Gorzen, als die vrouwen iets tegen die flats hadden, gingen ze er toch niet wer ken?"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 14