Maar oogespreekt SCMJêDAMS, zijn nitgestraadde BGTÓÖVêRT menseden, vêees, maat Geesten adder meest. 139 l)e laatste jaren duiken telkens weer berichten op in (Ie pers en vooral in de geïllustreerde weekbladen, over heksen en tovenarij. Meestal betreft het verhalen uit Engeland waar het bijgeloof altijd wat weliger getierd heeft dan in de rest van West- Europa. Nu de grenzen van „wat is pornografie" ruimer zijn geworden, i; een beschrijving van een Britse heksen abbath een smakelijk kluifje, daar de sexuelc orgie, die tijdens een heksensamenkomst zowel doel als middel is, tevens een goede aanlei ding is wat „blote plaatjes" in het artikel op te nenien. Vaak wordt beweerd dat een samenkomst van een „coven", 13 mannen en vrouwen waarvan één de priester, de voortzetting is van zeer oude, heidense of voor-christelijke godsdiensten zoals die reeds door mensen in de steentijd of bronstijd gevierd en beleefd werden. Inderdaad zijn er tussen de bekende prehistori sche grottekeningen, zoals die o.a. in Frankrijk zijn aangetroffen, afbeel dingen van „medicijnmannen" of „stamtovenaars" bekend in een uit monstering zoals nu nog door heksen- pricsters wordt gedragen. In Engeland gaat een bijeenkomst van heksen ook meestal samen met het opdragen van de zogenaamde Zwarte Mis. Van begin tot eind een kopie van de Rooms-Katholieke eucharistie, liefst met gebruikmaking van oorspronke lijke kerkelijke voorwerpen als mis kelk en cricifix, maar in wezen een Satansdienst, door het gebruik van een vrouwenlichaam als altaar, het bloed van een zwarte kip of kater als miswijn (in vroeger ecuwen het bloed van een pasgeboren kind), een priester vermomd als bok met hoeven aan de voeten en hoorns op het hoofd en een liturgische tekst die de woorden van de R.K. mis omvat, maar in omge keerde volgorde uitgesproken. Vooral na de komst van het Chris tendom in Europa, dus tussen 400 en 1000 van onze jaartelling, zou de oorspronkelijke heidense dienst zich door opname en vervorming van de symbolen van de eucharistie tot deze vorm hebben „omgeturnd". Aanhan gers van het „oude geloof", zoals zij zich noemen, zouden er altijd in het geheim geweest zijn en elkaar de kennis hebben doorgegeven. Als alle primitieve geloven in een vruchtbaar- heidscultus past een sexueel samen komen uiteraard in dit kader; de oude joodse en de daaruit voortgeko men Christelijke godsdienst hebben deze vruchtbaarheidspraktijken altijd krachtig bestreden. Zodra de Christelijke kerk, in die tijd nog geheel Roonis-Katholiek, zich rond 1200 in West-Europa vast heeft gesetteld, begint zij voorzichtig met de bestrijding van het geloof der heksen. Pas onder het bewind van Paus Inno-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 15